Ćwierć miliarda złotych dla zielonych funduszy od PFR Ventures

Ocena:

0/5 | 0 głosów

BeyondNetZero, Contrarian Ventures, Eurazeo i Montis Capital - to cztery zielone fundusze, poprzez które PFR Ventures będzie wspierał polskie startupy oraz młode firmy zaangażowane w transformację energetyczną kraju. Dodatkowe środki na inwestycje w innowacje sprawią, że będą one mogły sprawniej rozwijać i międzynarodowo skalować swoje projekty.

Źródło: PAP MediaRoom

Według Polskiego Funduszu Rozwoju trend jest oczywisty - globalna ekonomia skręca w kierunku zielonych technologii, które w perspektywie najbliższych lat, staną się ważnym motorem rozwoju polskiej gospodarki, ale przede wszystkim przybliżą Polskę do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

„Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć unikalny w Unii Europejskiej program, który ma na celu pobudzanie inwestycji w innowacyjne, przyjazne środowisku projekty” - powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Mechanizm wsparcia jest prosty: PFR Ventures, w ramach autorskiego programu o nazwie Green Hub, zainwestuje znaczące środki finansowe doświadczonym, renomowanym funduszom inwestycyjnym. One z kolei wykorzystają te pieniądze na wsparcie rozwoju młodych, „zielonych” firm z obszaru ClimateTech. Łączny wkład PFR Ventures we wszystkie fundusze to ok. 250 mln złotych (55 mln euro). Zespoły zobowiązały się do aktywnego przeszukiwania polskiego rynku w poszukiwaniu firm z największym potencjałem.

„Zależało nam na zróżnicowanym profilu funduszy. Zainwestowaliśmy w zespoły lokalne, regionalne, a także o zasięgu europejskim i światowym. Każdy z nich prezentuje inną strategię inwestycyjną i wspiera spółki na odmiennym etapie rozwoju” - tłumaczyła Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures.

W warszawskiej siedzibie Polskiego Funduszu Rozwoju zaprezentowano cztery pierwsze fundusze, w które zainwestowało PFR Ventures: Contrarian Ventures (inwestujący w spółki ClimateTech na wczesnym etapie rozwoju), Eurazeo (specjalizujący się w private equity, private debt, inwestycjach w nieruchomości oraz infrastrukturę), General Atlantic (światowy pionier growth equity, z ponad 40 latami doświadczenia) oraz polski Montis Capital, który od blisko 5 lat z sukcesami wspiera lokalny ekosystem firm z działki ClimateTech.

Bartłomiej Pawlak przypomniał, że w Polsce wciąż jest luka finansowa w obszarze zielonych projektów. Naukowcy, którzy opracowują przełomowe technologie, nie mogąc znaleźć możliwości ich wdrożenia, zazwyczaj wyjeżdżają za granicę. Dla startupów brakowało oferty inwestorów zainteresowanych Polską i finansowaniem projektów na etapie wzrostowym. Z podobnymi problemami borykają się nawet większe, polskie firmy posiadające pewien potencjał czy doświadczenie, jednak zmagające się z brakiem kapitału inwestycyjnego. Dzięki pośredniemu wsparciu finansowemu Polskiego Funduszu Rozwoju sytuacja ta ma się niebawem zmienić.

„Naszym celem jest budowa nowoczesnej, polskiej gospodarki oraz łańcucha wartości. Chodzi o to, byśmy przestali pełnić rolę jedynie dostarczycieli genialnych pomysłów w obszarze zielonych technologii dla wielkich, zagranicznych firm, ale w pełni wykorzystali potencjał polskich podmiotów. Wówczas marża z zielonych projektów realizowanych nad Wisłą, liczona w setkach miliardów złotych, pozostanie w naszym kraju i będzie pracować na rzecz wszystkich obywateli” - dodał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Wszystkie cztery fundusze zadeklarowały nie tylko finansowe wsparcie dla inwestycji w innowacyjność i rozbudowę potencjału polskich firm, ale również dzielenie się z nimi kontaktami, wiedzą i doświadczeniem. Z uwagi na specyfikę oraz stopień komplikacji zielonych projektów, współpraca ta jest obliczona na lata.

„Zdajemy sobie sprawę, że w obszarze zielonych innowacji, wciąż mamy w Polsce dużo pracy, a jedyna spółka z sektora ClimateTech, która wyszła poza etap zalążkowy to Airly. Jego zespół rozwinął się niemal bez udziału polskich funduszy. Dzięki PFR Green Hub nie stracimy kolejnej takiej okazji” - zaznaczyła Małgorzata Walczak.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.