"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

Ocena:

0/5 | 0 głosów

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".

fot. Ruch Marka Materka

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia, które już na wiosnę ma przekształcić się w partię polityczną. Wybrano zarząd, zdecydowano także o rozpoczęciu przygotowań do wyborów do Sejmu i Senatu.

Zarząd Stowarzyszenia tworzą samorządowcy z różnych stron Polski. Prezesem wybrano prezydenta Starachowic Marka Materka, wiceprezesami zostali: prezydent Zawiercia (woj. śląskie) Łukasz Konarski, Dawid Litwin - wójt Potęgowa (woj. pomorskie), Mateusz Lichosyt - wójt Lipnicy Wielkiej (woj. małopolskie) oraz Paweł Lichtański - burmistrz Iłowej (woj. lubuskie). Sekretarzem została Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, natomiast skarbnikiem Maciej Sitarek - burmistrz Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie).

 - Za Markiem Materkiem nie stoją duże nazwiska czy grupy interesu, ale ciężka praca, doświadczenie i determinacja. Stoi za nim wielu lokalnych liderów, działaczy społecznych i samorządowców z całej Polski, którzy widzą w nim wielką nadzieję na zmianę polskiej rzeczywistości - mówił Patryk Straus, wójt Kamiennej Góry z województwa dolnośląskiego.

Obecnie Ruch zrzesza ponad czterystu członków z całego kraju. Działaniami Ruchu w poszczególnych częściach Polski pokieruje ponad trzydziestu regionalnych i powiatów liderów, którzy objęli funkcję koordynatorów.

 - Ruch tworzą ludzie, którzy nie chcą wybierać między złem większym i mniejszym. To osoby, które wierzą, że tylko zgodne działanie na rzecz wspólnoty może sprawić, że Polska stanie się lepszym miejscem do życia dla nas wszystkich - powiedział wiceprezes RMM, wójt Lipnicy Wielkiej, Mateusz Lichosyt.

W swoim wystąpieniu prezydent Starachowic podkreślił, że jego Ruch chce na nowo zbudować zaufanie do klasy politycznej. Wymienił też wykonane inwestycje w mieście, które przyczyniły się do jego rozwoju, m.in. budowę mieszkań komunalnych, poprawę infrastruktury drogowej, uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej, zmodernizowanie sieci ciepłowniczej, czy przeprowadzenie termomodernizacji wielu obiektów należących do gminy.

 - Mainstreamowe partie polityczne, różnymi sposobami, sprowadzają nas na polityczny margines. Robią to po to, aby utrzymać pasujący im status quo. Status quo, które dzieląc Polaków, tworząc pomiędzy nami sztuczne mury, utrzymuje ich przy władzy. Nam to nie pasuje. Nie chcemy demolowania państwa prawa, nie chcemy być pariasem w Europie, nie chcemy być zakładnikami partyjnych roszad i sejmowej arytmetyki. Zależy nam na każdej złotówce. Każdej publicznej złotówce, którą jako samorządowcy oglądamy zawsze z dwóch stron - powiedział prezydent Starachowic Marek Materek. Podkreślił, że na władzach poszczególnych powiatów, miast i gmin ciąży wielka odpowiedzialność. - To my samorządowcy codziennie stajemy przed wyzwaniami, którym za każdym razem udaje nam się podołać. To my stajemy przed ludźmi w sytuacjach kryzysowych, to my rozdawaliśmy maseczki w pandemii czy koce dla kobiet z dziećmi z Ukrainy, tuż po wybuchu wojny. To my przypominamy, jak ważne są wartości. Samorządowcy są grupą kompetentnych, doświadczonych osób. Jesteśmy jako środowisko gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę. To samorządowcy od zawsze szukają tego, co łączy, a nie dzieli. Bo przecież wszyscy mieszkamy w jednym mieście. Mieście, które nazywa się Polska!

Prezydent Starachowic zadeklarował start w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

 - W przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne, w których Polki i Polacy zdecydują o tym, na kogo oddadzą swój głos. Ruch Marka Materka przedstawi swoją ofertę i swoich kandydatów w wyborach do parlamentu. Przez najbliższe miesiące będziemy zabiegać o każdy głos, dlatego że każdy głos ma ogromne znaczenie - dodał Marek Materek.

/azab - Gazeta Starachowicka/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Rozrywkowe wydatki i nawyki Polaków

2023-03-27

Rozrywkowe wydatki i nawyki Polaków

Dla 39% zapytanych Polaków 100 zł miesięcznie to kwota, jaką mogą przeznaczyć na aktywności w czasie wolnym. Budżet miesięczny  na rozrywkę na poziomie od 100 do 300 zł wskazało także 39% respondentów. Z kolei 14% ankietowanych zadeklarowało, że dysponuje budżetem od 300 do 500 zł miesięcznie na przyjemności i rozwój hobby. To wnioski pochodzące z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Jest kolejny powód, by żyć zdrowo

2023-03-26

Jest kolejny powód, by żyć zdrowo

Lekarze często mówią, że rokowanie w danej chorobie w dużej mierze zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent w momencie podejmowania terapii. I zwykle im lepszym, tym lepsze rokowanie. A - jak donoszą naukowcy - jakość życia przed leczeniem onkologicznym wpływa też na tolerancję chemioterapii. Nie zapominajmy też, że takie elementy życia, o których decydujemy, jak dieta oraz ruch, obniżają ryzyko samej choroby.
U połowy ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do problemów z nerkami

2023-03-25

U połowy ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do problemów z nerkami

Kawa od kilku lat jest w Polsce elementem oficjalnych zaleceń dietetycznych, a zdecydowana większość Polaków pije ją codziennie. Przypisuje się jej szereg prozdrowotnych właściwości, w tym m.in. wspomaganie profilaktyki Alzheimera, chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy. Jednak najnowsze badania naukowców z Kanady i Włoch wykazały, że u części ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do dysfunkcji nerek, za co odpowiada obecność określonego wariantu genu CYP1A2. Ma go połowa populacji, która w efekcie metabolizuje kofeinę czterokrotnie wolniej. Zdaniem badaczy nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z kawy, a jedynie ograniczenie jest spożycia.
Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

2023-03-24

Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

Punkty karne są obecnie ważne przez dwa lata od dnia uiszczenia kary grzywny. Nie wiecie, ile macie punktów na swoim koncie? Możecie to bardzo łatwo sprawdzić – przez Internet lub w komisariacie policji. Sprawdźcie instrukcję, jak to zrobić!
Nutri – trychologia jako nowy trend, czyli naukowy wpływ naturalnych ekstraktów roślinnych na włosy

2023-03-24

Nutri – trychologia jako nowy trend, czyli naukowy wpływ naturalnych ekstraktów roślinnych na włosy

Nowym trendem w trychologii jest wykorzystanie ekstraktów roślinnych, które wykazują właściwości wspierające  w hamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich do wzrostu. Uzupełnienie diety o te składniki może wspierać wzrostu włosów, wsparać mikrokrążenia w skórze, poprawiać pigmentację włosów czy wykazywać działanie antyoksydacyjne.
Rząd wciąż będzie wspierał samorządy w zapewnieniu wkładu własnego przy funduszach UE

2023-03-23

Rząd wciąż będzie wspierał samorządy w zapewnieniu wkładu własnego przy funduszach UE

Beneficjenci programów regionalnych wciąż mogą liczyć na wsparcie rządu przy zapewnieniu części wkładu własnego - zapewniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W najbliższym czasie MFiPR ma przystąpić do aktualizacji kontraktów programowych w zakresie takiego wsparcia.
Aktywne uczenie i elastyczność będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

2023-03-23

Aktywne uczenie i elastyczność będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

– Szybka cyfryzacja i rozwój koncepcji przemysłu 4.0 wymuszają nabywanie nowych umiejętności w obszarach takich jak nowe technologie, cyberbezpieczeństwo, robotyzacja czy analiza danych. Jednocześnie, wraz z postępującą automatyzacją, na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, w których maszyny nie będą w stanie zastąpić ludzi. W tych szybko zmieniających się realiach rynku pracy jedną z kluczowych kompetencji przyszłości jest więc dążenie do samorozwoju, aktywne uczenie się i stałe podnoszenie swoich umiejętności – wskazuje Aleksandra Kowalik z PKO BP.
Czy w Polsce zabraknie wody?

2023-03-22

Czy w Polsce zabraknie wody?

Wiele krajów zmaga się z postępującą suszą. Ten problem nie jest obcy również Polsce. Na tle Europy mamy jedne z najmniejszych odnawialnych zasobów wody pitnej na mieszkańca. Czy grożą nam całkowite wyschnięcia rzek i brak wody w kranach?
Ponad milion Polaków gra online u nielegalnych bukmacherów

2023-03-16

Ponad milion Polaków gra online u nielegalnych bukmacherów

Mimo podjętych w ostatnich latach działań zmierzających do uszczelnienia branży hazardowej szara strefa w tym obszarze wciąż ma się dobrze. Według wyliczeń EY stanowi ona ponad połowę całego rynku kasyn i zakładów bukmacherskich online, a według danych H2 Gambling ze stron nielegalnych operatorów korzysta w Polsce nawet 1,2 mln klientów. Jak wskazuje prezes Superbet Polska Adam Lamentowicz, powodem jest przede wszystkim nadmierne obciążenie fiskalne legalnie działającej części branży. Dlatego jej przedstawiciele apelują o lepszą współpracę z organami państwa w celu wypracowania lepszych rozwiązań. – Mamy ten sam problem i tego samego przeciwnika, więc powinniśmy łączyć siły z regulatorem i całym rynkiem – mówi Adam Lamentowicz.
Kobieca piłka nożna wreszcie ruszyła z miejsca

2023-03-16

Kobieca piłka nożna wreszcie ruszyła z miejsca

– Kobiecy futbol znajduje się w punkcie zwrotnym, dlatego konieczne jest strategiczne podejście do tematu, żeby wykorzystać tę dynamikę – wskazał PZPN w opublikowanej na początku lutego „Strategii piłki nożnej kobiet w Polsce na lata 2022–2026”. Wśród jej założeń jest m.in. podwojenie w ciągu trzech lat liczby zawodniczek, trenerek i sędzi zaangażowanych w piłkę nożną. – Kobieca piłka nożna w Europie i na świecie stale się rozwija – zauważa Grzegorz Stefanowicz, dyrektor Departamentu Piłkarstwa Kobiecego w PZPN. Związek stara się o organizację mistrzostw Europy w kobiecej piłce w 2025 roku. Decyzja UEFA w tej sprawie powinna zapaść już w kwietniu.