"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

Ocena:

0/5 | 0 głosów

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".

fot. Ruch Marka Materka

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia, które już na wiosnę ma przekształcić się w partię polityczną. Wybrano zarząd, zdecydowano także o rozpoczęciu przygotowań do wyborów do Sejmu i Senatu.

Zarząd Stowarzyszenia tworzą samorządowcy z różnych stron Polski. Prezesem wybrano prezydenta Starachowic Marka Materka, wiceprezesami zostali: prezydent Zawiercia (woj. śląskie) Łukasz Konarski, Dawid Litwin - wójt Potęgowa (woj. pomorskie), Mateusz Lichosyt - wójt Lipnicy Wielkiej (woj. małopolskie) oraz Paweł Lichtański - burmistrz Iłowej (woj. lubuskie). Sekretarzem została Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, natomiast skarbnikiem Maciej Sitarek - burmistrz Lidzbarka (woj. warmińsko-mazurskie).

 - Za Markiem Materkiem nie stoją duże nazwiska czy grupy interesu, ale ciężka praca, doświadczenie i determinacja. Stoi za nim wielu lokalnych liderów, działaczy społecznych i samorządowców z całej Polski, którzy widzą w nim wielką nadzieję na zmianę polskiej rzeczywistości - mówił Patryk Straus, wójt Kamiennej Góry z województwa dolnośląskiego.

Obecnie Ruch zrzesza ponad czterystu członków z całego kraju. Działaniami Ruchu w poszczególnych częściach Polski pokieruje ponad trzydziestu regionalnych i powiatów liderów, którzy objęli funkcję koordynatorów.

 - Ruch tworzą ludzie, którzy nie chcą wybierać między złem większym i mniejszym. To osoby, które wierzą, że tylko zgodne działanie na rzecz wspólnoty może sprawić, że Polska stanie się lepszym miejscem do życia dla nas wszystkich - powiedział wiceprezes RMM, wójt Lipnicy Wielkiej, Mateusz Lichosyt.

W swoim wystąpieniu prezydent Starachowic podkreślił, że jego Ruch chce na nowo zbudować zaufanie do klasy politycznej. Wymienił też wykonane inwestycje w mieście, które przyczyniły się do jego rozwoju, m.in. budowę mieszkań komunalnych, poprawę infrastruktury drogowej, uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej, zmodernizowanie sieci ciepłowniczej, czy przeprowadzenie termomodernizacji wielu obiektów należących do gminy.

 - Mainstreamowe partie polityczne, różnymi sposobami, sprowadzają nas na polityczny margines. Robią to po to, aby utrzymać pasujący im status quo. Status quo, które dzieląc Polaków, tworząc pomiędzy nami sztuczne mury, utrzymuje ich przy władzy. Nam to nie pasuje. Nie chcemy demolowania państwa prawa, nie chcemy być pariasem w Europie, nie chcemy być zakładnikami partyjnych roszad i sejmowej arytmetyki. Zależy nam na każdej złotówce. Każdej publicznej złotówce, którą jako samorządowcy oglądamy zawsze z dwóch stron - powiedział prezydent Starachowic Marek Materek. Podkreślił, że na władzach poszczególnych powiatów, miast i gmin ciąży wielka odpowiedzialność. - To my samorządowcy codziennie stajemy przed wyzwaniami, którym za każdym razem udaje nam się podołać. To my stajemy przed ludźmi w sytuacjach kryzysowych, to my rozdawaliśmy maseczki w pandemii czy koce dla kobiet z dziećmi z Ukrainy, tuż po wybuchu wojny. To my przypominamy, jak ważne są wartości. Samorządowcy są grupą kompetentnych, doświadczonych osób. Jesteśmy jako środowisko gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę. To samorządowcy od zawsze szukają tego, co łączy, a nie dzieli. Bo przecież wszyscy mieszkamy w jednym mieście. Mieście, które nazywa się Polska!

Prezydent Starachowic zadeklarował start w wyborach parlamentarnych i samorządowych.

 - W przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne, w których Polki i Polacy zdecydują o tym, na kogo oddadzą swój głos. Ruch Marka Materka przedstawi swoją ofertę i swoich kandydatów w wyborach do parlamentu. Przez najbliższe miesiące będziemy zabiegać o każdy głos, dlatego że każdy głos ma ogromne znaczenie - dodał Marek Materek.

/azab - Gazeta Starachowicka/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.