Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami

Ocena:

0/5 | 0 głosów

 Najnowsza kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce jest wyjątkowa, ponieważ jest ukłonem w stronę osób, które otworzyły się na różnorodność – mówi aktorka. Organizatorzy akcji dziękują ludziom dobrych serc, którzy już pomogli najmłodszym w potrzebie, a także zachęcają do działania tych jeszcze nie do końca zdecydowanych i przypominają, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego, kim jest i skąd pochodzi. „Najpiękniejsze wnętrza 2022”, jak głosi hasło najnowszej kampanii, to takie, w których młodzież i dzieci odnalazły bezpieczny dom i bez względu na wszystko mogą czuć się sobą.

źródło: pixabay.com

Te wyjątkowe wnętrza można zobaczyć na stronie www.najpiekniejszewnetrza2022.pl. Każdy pokój przedstawia historię innego dziecka lub młodej osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji i musiała przymusowo zostawić dotychczasowe życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego jutra, ale nie tylko. Anna Dereszowska podkreśla, że z dużą satysfakcją zaangażowała się w tegoroczną kampanię Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce pod hasłem „Najpiękniejsze wnętrza 2022”.

– To troszkę przewrotny komunikat, bo wcale nie chodzi o te najpiękniejsze wnętrza dotyczące wystroju naszych domów i mieszkań, ale chodzi o ludzkie wnętrza, o ukłon w stronę osób, które przyjęły do siebie bądź pomagają osobom będącym w potrzebie. Niezależnie od tego, z czego ta potrzeba wynika – czy są to uchodźcy, czy osoby, które znalazły się w Polsce z powodu innego wyznania, czy takie, które nie mają rodziców lub też kochają tę samą płeć. Chodzi o to, aby spojrzeć z życzliwością na drugiego człowieka. Najnowsza kampania jest naprawdę wyjątkowa – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Dereszowska.

Osoby przedstawione w tegorocznej kampanii, choć przeszły w życiu naprawdę dużo, teraz są bezpieczne. Niestety nie każda taka sytuacja kończy się szczęśliwie. W Polsce są tysiące dzieci, które nie mogą uzyskać takiego wsparcia. Przez swoją narodowość, wygląd, sytuację rodzinną lub ekonomiczną ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przypomina, że pomoc zaczyna się od zauważenia. Ważne jest, żeby dostrzec tych, którzy mają trudniej i wyciągnąć do nich rękę. Mimo regularnego uświadamiania społeczeństwa na temat dyskryminacji wciąż jest ona obecna.

– 3/4 dzieci doświadczyło jakiegoś rodzaju dyskryminacji czy też jakiegoś rodzaju krzywdy ze strony dorosłych lub rówieśników. Młodzież bardzo często spotyka się również z cyberprzemocą, przemocą psychiczną bądź fizyczną, więc bądźmy też jako rodzice niezwykle czujni, rozmawiajmy ze swoimi dziećmi. Warto poświęcić im troszkę więcej uwagi i spróbować dowiedzieć się tego, co dzieje się w życiu naszego dziecka – mówi  aktorka.

Anna Dereszowska przekonuje, że walka z dyskryminacją powinna się zacząć od dorosłych, bo te uprzedzenia często są właśnie przez nich przekazywane.

– Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami, tylko te uprzedzenia pojawiają się, ponieważ w domu czy od rówieśników słyszą różne komentarze. To od nas nasze dzieci niestety uczą się nietolerancji, więc bądźmy bardzo uważni na to, w jaki sposób rozmawiamy, w jaki sposób komentujemy. Czasem nawet takie wydawałoby się delikatne komentarze dotyczące wyglądu sąsiadki przez dzieci są odbierane jako przyzwolenie na to, żeby kogoś dyskryminować, bo skoro rodzice myślą w ten sposób, to dlaczego ja nie mogę tego robić i nie mogę mówić tak jak rodzice – tłumaczy.

Aktorka zaprasza również na specjalne lekcje skierowane do dzieci i młodzieży, które organizuje Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

– Do tej pory 57 tys. dzieci odbyło takie lekcje, na których są podejmowane cztery tematy: tolerancja, samoakceptacja, przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz komunikacja w różnorodności. To jest najnowsza lekcja stowarzyszenia, ucząca nas tego, że to, że się różnimy – a różnimy się pięknie – jest zaletą i wartością, którą należy kultywować i o nią dbać, a nie sprowadzać wszystkich do jednego mianownika – dodaje Anna Dereszowska.

W warsztatach może wziąć udział każda klasa 4–8. Szkołę do projektu może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor szkoły bądź nauczyciel.

 

źródło: newseria

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.