Ekonomiści: prognozy wzrostu gospodarczego na rok 2022 zaczynają spadać

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Część banków zdecydowała się na obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego na rok 2022. Przyczyną obniżek są głównie wysoka inflacja i wzrost stóp procentowych – wynika z wypowiedzi ekonomistów, z którymi rozmawiała PAP.

Dane o inflacji, która w ostatnich miesiącach jest regularnie wyższa od spodziewanej, sprawiły, że pogorszyły się prognozy ekonomistów na rok 2022. Jej skutkiem bowiem będzie obniżona, w stosunku do wcześniejszych oczekiwań, konsumpcja. Dodatkowym czynnikiem są dokonane już podwyżki stóp procentowych oraz oczekiwania, że oprocentowanie NBP będzie rosło nadal w szybkim tempie – wynika z prognoz ekonomistów, z którymi rozmawiała PAP.

 

„Obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu PKB na 2022 r. z 5 proc. do 4 proc. Mamy wysoką inflację, co będzie obniżać konsumpcję, poza tym wyższe stopy procentowe również obniżą tempo wzrostu konsumpcji, w związku z wyższymi kosztami obsługi kredytów” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

 

Na spowolnienie w polskiej gospodarce może też negatywnie wpłynąć sytuacja na świecie, czyli m.in. problemy z dostawami surowców i podzespołów.

 

„Czynniki zewnętrzne uwzględniliśmy w naszej prognozie eksportu, którą nieco obniżyliśmy. Zaburzenia w dostawach są widoczne, handel międzynarodowy nie funkcjonuje tak jak przed pandemią. Widać także sygnały, że te problemy ustępują, bo ceny frachtu przy towarach masowych nie są już tak wysokie, choć nadal utrzymują się wysokie koszty przy transporcie towarów w kontenerach. Liczymy, że te problemy będą stopniowo ustępowały na przestrzeni 2022 r. Poza tym dla nas ważna jest niemiecka gospodarka, która wprawdzie w tym roku radzi sobie słabo, ale prognozy na przyszły rok są już lepsze, zwłaszcza na tle Europy” – dodał Adam Antoniak.

 

Także ekonomiści Alior Banku obniżyli swoją prognozę wzrostu PKB na przyszły rok.

 

„Obecnie prognozujemy wzrost gospodarczy w przyszłym roku na 4,9 proc., wcześniej nasza prognoza mówiła o 5,5-proc. wzroście. Na rewizję złożyło się kilka czynników, w tym rewizja danych z poprzednich kwartałów, jakiej dokonał GUS. Ale uwzględniliśmy też podwyższoną inflację, która zaskakiwała ostatnio z miesiąca na miesiąc, a wraz z nią inną niż oczekiwaliśmy, bardziej stromą ścieżkę wzrostu stóp procentowych. Spodziewamy się, że w grudniu RPP podniesie stopy o 50 pkt bazowych, a do końca przyszłego roku główna stopa NBP sięgnie poziomu 2,5 proc.” – powiedziała PAP główna ekonomistka Alior Banku Agata Filipowicz-Rybicka.

 

Zastrzegła, że istnieje ryzyko, że inflacja, a więc i stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet w większym stopniu. Według głównej ekonomistki Alior Banku, dużo zależy od tego, jak ukształtują się m.in. ceny surowców i energii, a także od tego, jak będzie reagować na dane nowa już Rada Polityki Pieniężnej.

 

„Od dłuższego czasu konsumpcja jest motorem wzrostu, ale wyższa inflacja oraz stopy procentowe przekładające się na zwiększone koszty obsługi kredytów mogą sprawić, że część konsumentów zdecyduje się na odsunięcie w czasie części zakupów. Ale powodem spowolnienia popytu mogą być także problemy z dostępnością towarów, przykładem może być branża motoryzacyjna, w której problemy z dostępnością podzespołów czy półprzewodników hamują sprzedaż nowych aut” – dodała Agata Filipowicz-Rybicka.

 

Swoje prognozy wzrostu gospodarczego na 2022 r. bez zmian pozostawili ekonomiści banku PKO BP.

 

„Na razie nie zmieniamy naszej prognozy na 2022 r., która mówi o 5,1-proc. wzroście. Czekamy na szczegółowe dane za III kw. tego roku, zobaczymy, w których obszarach dane były słabsze. Ale na razie nasze prognozy się sprawdzają – mamy na przykład niską prognozę inwestycji, co się sprawdza, mamy wysokie założenia dynamiki wynagrodzeń, wiec dzisiaj nadal patrzymy na konsumpcję dosyć optymistycznie. Zakładaliśmy także dość umiarkowany napływ środków unijnych w przyszłym roku, więc tutaj jest pewne ryzyko dla prognozy, ale jeszcze nie wymaga rewizji” – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

 

Jej zdaniem nie należy obawiać się spadku konsumpcji wynikającego ze wzrostu stóp procentowych.

 

„Kanał stóp procentowych wpływa na konsumpcję, ale według naszych szacunków, przy założeniu wzrostu stóp NBP do 2 proc., koszty obsługi zadłużenia przez gospodarstwa domowe w relacji do ich dochodu do dyspozycji nie będą większe niż przed pandemią. Z kolei wzrost inflacji będzie rekompensowany przez silny wzrost wynagrodzeń” – wyjaśniła Matka Petka-Zagajewska.

 

W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r. Ministerstwo Finansów prognozuje przyszłoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 4,6 proc. Komisja Europejska, która przedstawiła swoje prognozy wzrostu gospodarczego w krajach członkowskich, spodziewa się, że polskie PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5,2 proc., co oznacza podtrzymanie szacunków z lata. Z kolei według październikowych szacunków Banku Światowego, w przyszłym roku polska gospodarka powinna urosnąć o 4,7 proc. (poprzednia prognoza mówiła o wzroście na poziomie 4,5 proc.). (PAP)

 

autor: Marek Siudaj

 

ms/ mmu/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.