Ekrany akustyczne przy drogach – co decyduje o ich lokalizacji?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowe drogi oznaczają wiele udogodnień dla kierowców, ale większy dyskomfort dla otoczenia zewnętrznego, nierzadko również mieszkańców danego obszaru. Chcąc zapobiec wszelkim niedogodnościom stawia się ekrany akustyczne, których celem jest ochrona przed hałasem.

źródło: pixabay.com

Obecnie przy drogach, które są zarządzane przez GDDKiA, ekrany akustyczne mają powierzchnię ponad 6 mln m2! Trwałość takich ekranów wynosi od 5 do nawet ponad 15 lat. Wszystko zależy od zastosowanego materiału w konstrukcji i lokalizacji danego ekranu akustycznego.

Średni koszt budowy 1m2 ekranu akustycznego jest zależny od wysokości konstrukcji i użytego materiału, ale waha się pomiędzy 1 000 zł a 1 600 zł.

 

Jak planuje się rozmieszczenie ekranów akustycznych?

Już na etapie procesu projektowania dróg analizuje się różne możliwości walki z hałasem. Zwykle zaczyna się od typowania przebiegu drogi, celem ominięcia w jak największym stopniu obszarów zabudowanych, następnie odpowiednio projektuje się niwelety, by tam gdzie to możliwe, prowadzić drogę w wykopie, a kończy na analizie konkretnych rozwiązań technicznych, które mają zredukować poziom hałasu drogowego, brane są pod uwagę np.: wały betonowe, ekrany akustyczne lub ziemne, a nawet konstrukcje ziemno-betonowe.

Brane są pod uwagę również takie aspekty, jak poziom przekroczeń, usytuowanie zabudowy i warunki terenu. Zwykle to właśnie ekrany akustyczne stanowią najlepsze rozwiązanie w różnych scenariuszach. A nowoczesne technologie pozwalają na wybór produktu pomiędzy ekranami z trocinobetonu lub plexiglasu.

 

Zanim ekrany akustyczne powstaną, trzeba przejść przez procedury

Zanim jednak dojdzie do momentu montażu ekranów akustycznych, przygotowuje się specjalną dokumentację, które pozwala uzyskać pozwolenie na realizację tej inwestycji drogowej. Należy w tym celu również przeprowadzić analizę środowiskową i sporządzić specjalny raport o oddziaływaniu na środowisko.

Dopiero po zatwierdzeniu przez właściwego terytorialnie regionalnego dyrektora ochrony środowiska i uzyskaniu decyzji ZRID, można zrealizować inwestycję.

 

Bardzo ważne obostrzenia przy budowie ekranów akustycznych

Co ważne, te zabezpieczenia akustyczne mogą powstać wyłącznie w celu ochrony terenów, które są wymienione w klasyfikacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub zaklasyfikowane przez gminy jako tereny, które podlegają ochronie akustycznej. A to oznacza, że nie spotkacie ekranów akustycznych tam, gdzie są tereny usługowe.

I co również istotne, żaden inny zarządca drogi, czy nawet GDDKiA nie mogą podczas realizowania inwestycji budowy ekranów akustycznych i po jej zakończeniu, wybudować mniej czy więcej ekranów, a nawet zmienić ich lokalizację czy wysokość.

Te zabezpieczenia powstają w oparciu o wiążące inwestora decyzje i pozwolenia.

 

Czasem dochodzi jednak do trudnych sytuacji

Jak to w życiu bywa, czasem zdarza się i taki scenariusz iż mimo wiedzy o budowie danej drogi czy nawet w czasie prac w terenie, niektóre podmioty decydują się budowę nowych domów, a nawet całych osiedli wzdłuż realizowanego procesu montowania ekranów akustycznych.

A następnie, gdy nowe posiadłości są oddawane do użytkowania, mieszkańcy są niezadowoleni z powodu uciążliwego hałasu i oczekują wybudowania nowych ekranów akustycznych.

Rozwiązaniem tego problemu jest przeprowadzana po roku analiza porealizacyjna, gdy potoki oraz natężenie ruchu na nowym odcinku drogi osiągną swój docelowy charakter. Wyniki takiej analizy przedkłada się organowi ochrony środowiska po upłynięciu 18 miesięcy.

Jeśli poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy, wówczas budowane są dodatkowe zabezpieczenia, które są wskazane w decyzji marszałka danego województwa lub starosty.

 

Co mogą zrobić mieszkańcy, gdy dokucza im hałas powodowany przez ruch na drodze?

Mieszkańcy danego obszaru mogą również składać wniosek, który dotyczy zbyt dużego hałasu, jaki jest generowany przez ruch na danej sieci dróg krajowych. Dokument składa się do organu ochrony środowiska, który może nakazać wykonanie przeglądu ekologicznego.

Jeśli wynik tego badania będzie wykazywał, ze standardy jakości środowiska nie są dotrzymywane, ze względu np.: na zbyt duży hałas (ponad normy), to organ może wydać decyzję, która zobowiąże inwestora do działania naprawczego, czyli np.: budowy ekranów akustycznych lub ich podwyższenie, jeśli są już zamontowane.

 

Jak sprawdza się poziom hałasu z ruchu drogowego?

Pomiary poziomu hałasu wykonuje się odpowiednią aparaturą pomiarową, która pracuje w sposób wskazany w regulacjach prawnych. Tylko taki pomiar jest wiarygodny i stanowi faktyczną podstawę do stwierdzenia przekroczenia norm.

A jeśli chodzi o normy, to w Polsce obowiązują dopuszczalne poziomu hałasu w środowisku:

  • 45 dB - w nocy dla szpitali poza miastem i stref uzdrowiskowych „A”,
  • 50 dB - w dzień dla szpitali poza miastem i stref uzdrowiskowych „A”,
  • 56 dB - w nocy dla szkół, szpitali w miastach i domów opieki, zabudowy jednorodzinnej, mieszkaniowej wielorodzinnej, zagrodowej oraz terenów rekreacyjno-wypoczynkowych,
  • 61 dB - w dzień dla zabudowy jednorodzinnej, szkół, szpitali w miastach i domów opieki,
  • 65 dB - w dzień dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zagrodowej oraz terenów rekreacyjno-wypoczynkowych.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.