Ekspert o podkarpackim rynku pracy w 2021 r.: nieprzewidywalny, ale na plus

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Nieprzewidywalny, ale jednak na plus – tak ocenił mijający rok na podkarpackim rynku pracy dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. Dodał, że wystąpiły nowe zjawiska i procesy, a pandemia wypłynęła na zwiększony stan zatrudnienia.

Jak wynika z danych WUP, listopadowa stopa bezrobocia na Podkarpaciu wynosi 8,1 proc. i w porównaniu do listopada ub.r. spadła o 0,8 proc. Natomiast liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych w regionie na 30 listopada 2021 r. wynosiła 76,7 tys. osób, co stanowi 5,95 proc. mieszkańców województwa w wieku produkcyjnym. Jest to o 8,9 tys. osób bezrobotnych mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Jak podkreślił Czop, oznacza to, że mijający rok na podkarpackim rynku pracy był "nieprzewidywalny", ale w sumie ocenił go na „plus”.

Dodał, że problemem na tamtejszym rynku wciąż jest zdobycie trwałego zatrudnienia w niektórych zawodach związanych z przemysłem, m.in. chodzi o operatorów maszyn i urządzeń. „Przeszkodą w zdobyciu pracy na dłużej są często nieaktualne kwalifikacje zawodowe, dotyczące zarówno grupy osób tzw. biernych zawodowo, jak i pracowników pozostających bez stałego zatrudnienia” – podał dyrektor rzeszowskiego WUP.

Zwrócił uwagę, że o tym, jak zaskakujący biorąc pod uwagę m.in. pandemię był mijający rok, świadczy również więcej ofert pracy i mniej zwolnień grupowych. Do końca listopada br. pracodawcy zgłosili do podkarpackich powiatowych urzędów pracy 47,6 tys. ofert pracy. W analogicznym okresie ub.r. było to 34,8 tys. ofert. Odnotowano zatem wzrost o 12,8 tys. ofert pracy.

W regionie w br. zanotowano również mniej zwolnień grupowych niż w roku poprzednim. W bieżącym roku (dane na koniec listopada) przedsiębiorcy zgłosili chęć zwolnienia 668 osób w ramach zwolnień grupowych, czyli najmniej od 2018 r. Natomiast liczba faktycznie zrealizowanych wypowiedzeń wyniosła 345, co oznacza, że około połowy zapowiadanych zwolnień nie zostało przeprowadzonych.

„Taka sytuacja wydaje się być wynikiem dobrej koniunktury gospodarczej zarówno w regionie, jak i w skali kraju. Nie bez znaczenia jest również wsparcie dla przedsiębiorców uruchomione wiosną ubiegłego roku w postaci Tarczy Antykryzysowej” – uważa Czop. W jego ocenie rosnąca ilość nowych ofert miejsc pracy, obniżająca się stopa bezrobocia oraz malejąca skala zapowiedzi, jak i rzeczywistych zwolnień grupowych, pozwalają z nadzieją patrzeć na przyszłość podkarpackiego rynku pracy.

Mówiąc o przyszłym roku, Czop zaznaczył, że niewielki, sezonowy wzrost liczby osób bezrobotnych zarejestrowany zostanie zapewne po Nowym Roku. „Proces ten prawdopodobnie potrwa do kwietnia 2022 r., dlatego że okres zimy znacznie ogranicza popyt na prace sezonowe, a interwencja państwa +rozkręca się+ z początkiem roku. Ruszają wówczas pełną parą tzw. subsydiowane formy zatrudnienia, których kulminacja rozkłada się do końca roku. Od maja 2022 roku możemy się spodziewać kolejnych spadków bezrobocia” – przewiduje szef rzeszowskiego WUP.

W ocenie Czopa, w 2022 r. problemem będzie też m.in. trwałe zatrudnienie na pełen etat oraz ograniczenie zjawiska pracy „na czarno”. „Zapewne wysoki będzie też poziom zatrudnienia obcokrajowców, również o niskich kwalifikacjach zawodowych” – dodał.

Wśród działań, jakie zamierza podjąć WUP w przyszłym roku, Czop wymienił m.in. wspieranie osób w zakładaniu własnych firm.

W aktywizacji osób bezrobotnych pomagać będą środki Funduszu Pracy, których w przyszłym roku w regionie będzie więcej. Samorządy powiatowe na Podkarpaciu otrzymaj od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, ponad 318,3 mln zł, tj. więcej o 71 proc. niż w bieżącym roku - wskazał dyrektor.

 

(PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ pad/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.