Ferie zimowe 2023: wzmożony ruch na drogach i więcej patroli policji

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tegoroczne ferie już się rozpoczęły, a niektórzy rodzice z dziećmi wyjechali wypocząć, inni czekają na termin dla swojego województwa. Okres od 16 stycznia do 26 lutego w tym roku będzie szczególny dla polskich kierowców, głównie za sprawą wzmożonego ruchu na drogach oraz liczniejszych kontroli policji i na płatnych odcinkach autostrad.  Nie martwcie się, Yanosik będzie Was wspierał i tym razem! Sprawdźcie, co możemy dla Was zrobić!

źródło: pixabay.com

Kiedy przypadają ferie zimowe?

Ferie dla uczniów z roku szkolnego 2022/2023 już trwają:

 • 16 stycznia – 29 stycznia 2023 r. województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
 • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.
 • 13 lutego – 26 lutego 2023 r. województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

 

Jak przebiegły ferie zimowe w 2022 roku?

Ubiegłoroczne ferie zimowe trwały od 17 stycznia do 27 lutego. W tym okresie polska policja odnotowała 1 719 wypadków drogowych, w których zginęły 172 osoby, a 1 926 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także 7 711 nietrzeźwych kierowców.

Ferie zimowe w tym roku dopiero niedawno się zaczęły, a już w okresie od 16 stycznia do 23 stycznia, funkcjonariusze policji zarejestrowali 357 wypadków drogowych, w których rannych zostało 405 osób, a 24 zginęły. Zatrzymano także 1 662 kierujących po spożyciu alkoholu.

Okres ferii zimowych jest intensywny na polskich drogach, na których panuje wzmożony ruch. Również w Yanosiku widzimy większą aktywność kierowców w popularnych obszarach wypoczynkowych w tym czasie, zwykle na południu Polski – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik – To dobry moment, by przypomnieć kierowcom, że wybierając się na odpoczynek w tym trudnym czasie, trzeba pamiętać o stosowaniu zasad bezpiecznej jazdy, sprawdzeniu stanu swojej trzeźwości, gdy brało się udział w imprezie w dniu poprzedzającym wyjazd, a także zachowaniu wzmożonej czujności na trasie – dodaje.

 

Czego się spodziewać w tym roku w czasie ferii?

Zgodnie z danymi z Ministerstwa Edukacji i Nauki, w czasie tegorocznych ferii w zorganizowanym wypoczynku ma uczestniczyć ponad 167 tysięcy uczniów, w tym 85 680 osób będzie przebywać na krajowych wyjazdach, 76 861 weźmie udział w półkoloniach, a 4 891 osób zamierza wypoczywać za granicą.

Duża część polskich kierowców, będących rodzicami, z chęcią zabiera swoje dzieci w wieku szkolnym na południe naszego kraju, które oferuje wiele zimowych atrakcji, takich jak górskie wycieczki, czy jazda na nartach.

Jedną z tras prowadzących w polskie góry, jest odcinek autostrady A4, od Wrocławia do Sośnicy, który jest objęty systemem e-TOLL.

Sprawdziliśmy zeszłoroczne statystyki dotyczące ruchu na płatnym odcinku e-TOLL z Wrocławia do Sośnicy, który stanowi część trasy polskich kierowców w górskie rejony kraju. Zgodnie z naszymi danymi natężenie ruchu na tym odcinku wzrosło w okresie od 10 stycznia do 6 lutego w przedziale od 11 do 16% dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz w przedziale od 8 do 22% w okresie od 14 do 27 lutego, w którym to województwa lubelskie oraz łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie miały ferie zimowe - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Największy wzrost był widoczny w dni weekendowe. Co ciekawe, na odcinku prowadzącym z Sośnicy do Wrocławia zanotowaliśmy największy wzrost w sobotę 12 lutego 2022 roku +61% dla kierowców z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, dla których był to przedostatni dzień ferii zimowych. Także i w tym roku zdecydowanie możemy spodziewać się znacznie większego natężenia ruchu samochodowego na trasie od Wrocławia do Sośnicy i z powrotem w okresie ferii zimowych - dodaje.

 

Dla zapominalskich kara za brak biletu 500 zł

W aplikacji Yanosik każdy użytkownik ma możliwość kupienia e-biletu autostradowego na przejazdy objęte systemem e-TOLL, a dodatkowo jednym klikiem może kupić bilet powrotny. To bardzo duże udogodnienie dla wszystkich kierowców, którzy mają zaplanowany wyjazd na ferie zimowe w Polsce. Wszystkie procesy odbywają się w aplikacji, a dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wyboru miejsca wjazdu lub wyjazdu na mapie Yanosika – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Jeśli nie kupicie biletu e-TOLL, to możecie otrzymać karę w wysokości 500 zł. A gdy przyjdzie Wam do głowy pomysł zasłaniania tablic rejestracyjnych, wówczas dodatkowo zapłacicie jeszcze 500 zł.

Przypominamy, że na płatnych odcinkach dróg objętych e-TOLL działają urządzenia i systemy kontrolujące prawidłowe uiszczanie opłat. Wsparciem są również urządzenia, które znajdują się czasowo w dowolnych miejscach na płatnych odcinkach dróg, a także na pojazdach, które dokonują kontroli mobilnych.

Czy faktycznie, jeśli zapomnicie przez przypadek kupić e-bilet na swój przejazd e-TOLL, będziecie musieli liczyć się z karą w wysokości 500 zł?

Wzięliśmy taki scenariusz pod uwagę i możemy Wam zdradzić, że:

E-bilet na przejazdy e-TOLL można kupić z datą wsteczną w szczególnych przypadkach, nie później niż 3 dni od zakończenia danego przejazdu. Można to zrobić w naszej aplikacji, niemniej jednak zachęcam do wcześniejszego kupowania swoich e-biletów autostradowych, zwłaszcza że są one ważne przez 48 godzin od daty zakupu – podpowiada Małgorzata Dąbrowska, Yanosik 

 

Spodziewajcie się większej liczby kontroli policji!

W czasie ferii zimowych możecie spodziewać się nie tylko kontroli na autostradach objętych e-TOLL, ale również większej liczby patroli policji na drogach.

Styczeń i luty to miesiące, w których policja mobilizuje siły do jeszcze efektywniejszego monitorowania sytuacji na drogach w Polsce. Będą zatem znacznie częściej przeprowadzane kontrole, w trakcie których funkcjonariusze będą zwracać uwagę na sposób przewożenia osób, bagaży, stan techniczny samochodu (zwłaszcza autokarów przewożących dzieci na wyjazdy zorganizowane) i stan trzeźwości kierującego.

Oczywiście będzie również monitorowana prędkość jazdy, a przypominamy, że za przekroczenie danego limitu prędkości grozi:

 do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł i 1 punkt karny,

 • od 11 km/h do 15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • od 16 km/h do 20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne,
 • od 21 km/h do 25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych,
 • od 26 km/h do 30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych,
 • od 31 do 40 km/h km/h – mandat 800 zł i 9 punktów karnych,
 • od 41 km/h do 50 km/h – mandat 1 000 zł i 11 punktów karnych,
 • od 51 km/h do 60 km/h – mandat 1 500 zł i 13 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
 • od 61 km/h  do 70 km/h – mandat 2 000 zł i 14 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
 • o 71 km/h i więcej – mandat 2 500 zł i 15 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Działania policji będą trwały od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Rozrywkowe wydatki i nawyki Polaków

2023-03-27

Rozrywkowe wydatki i nawyki Polaków

Dla 39% zapytanych Polaków 100 zł miesięcznie to kwota, jaką mogą przeznaczyć na aktywności w czasie wolnym. Budżet miesięczny  na rozrywkę na poziomie od 100 do 300 zł wskazało także 39% respondentów. Z kolei 14% ankietowanych zadeklarowało, że dysponuje budżetem od 300 do 500 zł miesięcznie na przyjemności i rozwój hobby. To wnioski pochodzące z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Jest kolejny powód, by żyć zdrowo

2023-03-26

Jest kolejny powód, by żyć zdrowo

Lekarze często mówią, że rokowanie w danej chorobie w dużej mierze zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent w momencie podejmowania terapii. I zwykle im lepszym, tym lepsze rokowanie. A - jak donoszą naukowcy - jakość życia przed leczeniem onkologicznym wpływa też na tolerancję chemioterapii. Nie zapominajmy też, że takie elementy życia, o których decydujemy, jak dieta oraz ruch, obniżają ryzyko samej choroby.
U połowy ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do problemów z nerkami

2023-03-25

U połowy ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do problemów z nerkami

Kawa od kilku lat jest w Polsce elementem oficjalnych zaleceń dietetycznych, a zdecydowana większość Polaków pije ją codziennie. Przypisuje się jej szereg prozdrowotnych właściwości, w tym m.in. wspomaganie profilaktyki Alzheimera, chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy. Jednak najnowsze badania naukowców z Kanady i Włoch wykazały, że u części ludzi nadmierne spożycie kawy może prowadzić do dysfunkcji nerek, za co odpowiada obecność określonego wariantu genu CYP1A2. Ma go połowa populacji, która w efekcie metabolizuje kofeinę czterokrotnie wolniej. Zdaniem badaczy nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z kawy, a jedynie ograniczenie jest spożycia.
Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

2023-03-24

Jak sprawdzić liczbę swoich punktów karnych?

Punkty karne są obecnie ważne przez dwa lata od dnia uiszczenia kary grzywny. Nie wiecie, ile macie punktów na swoim koncie? Możecie to bardzo łatwo sprawdzić – przez Internet lub w komisariacie policji. Sprawdźcie instrukcję, jak to zrobić!
Nutri – trychologia jako nowy trend, czyli naukowy wpływ naturalnych ekstraktów roślinnych na włosy

2023-03-24

Nutri – trychologia jako nowy trend, czyli naukowy wpływ naturalnych ekstraktów roślinnych na włosy

Nowym trendem w trychologii jest wykorzystanie ekstraktów roślinnych, które wykazują właściwości wspierające  w hamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich do wzrostu. Uzupełnienie diety o te składniki może wspierać wzrostu włosów, wsparać mikrokrążenia w skórze, poprawiać pigmentację włosów czy wykazywać działanie antyoksydacyjne.
Rząd wciąż będzie wspierał samorządy w zapewnieniu wkładu własnego przy funduszach UE

2023-03-23

Rząd wciąż będzie wspierał samorządy w zapewnieniu wkładu własnego przy funduszach UE

Beneficjenci programów regionalnych wciąż mogą liczyć na wsparcie rządu przy zapewnieniu części wkładu własnego - zapewniła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. W najbliższym czasie MFiPR ma przystąpić do aktualizacji kontraktów programowych w zakresie takiego wsparcia.
Aktywne uczenie i elastyczność będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

2023-03-23

Aktywne uczenie i elastyczność będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

– Szybka cyfryzacja i rozwój koncepcji przemysłu 4.0 wymuszają nabywanie nowych umiejętności w obszarach takich jak nowe technologie, cyberbezpieczeństwo, robotyzacja czy analiza danych. Jednocześnie, wraz z postępującą automatyzacją, na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, w których maszyny nie będą w stanie zastąpić ludzi. W tych szybko zmieniających się realiach rynku pracy jedną z kluczowych kompetencji przyszłości jest więc dążenie do samorozwoju, aktywne uczenie się i stałe podnoszenie swoich umiejętności – wskazuje Aleksandra Kowalik z PKO BP.
Czy w Polsce zabraknie wody?

2023-03-22

Czy w Polsce zabraknie wody?

Wiele krajów zmaga się z postępującą suszą. Ten problem nie jest obcy również Polsce. Na tle Europy mamy jedne z najmniejszych odnawialnych zasobów wody pitnej na mieszkańca. Czy grożą nam całkowite wyschnięcia rzek i brak wody w kranach?
Ponad milion Polaków gra online u nielegalnych bukmacherów

2023-03-16

Ponad milion Polaków gra online u nielegalnych bukmacherów

Mimo podjętych w ostatnich latach działań zmierzających do uszczelnienia branży hazardowej szara strefa w tym obszarze wciąż ma się dobrze. Według wyliczeń EY stanowi ona ponad połowę całego rynku kasyn i zakładów bukmacherskich online, a według danych H2 Gambling ze stron nielegalnych operatorów korzysta w Polsce nawet 1,2 mln klientów. Jak wskazuje prezes Superbet Polska Adam Lamentowicz, powodem jest przede wszystkim nadmierne obciążenie fiskalne legalnie działającej części branży. Dlatego jej przedstawiciele apelują o lepszą współpracę z organami państwa w celu wypracowania lepszych rozwiązań. – Mamy ten sam problem i tego samego przeciwnika, więc powinniśmy łączyć siły z regulatorem i całym rynkiem – mówi Adam Lamentowicz.
Kobieca piłka nożna wreszcie ruszyła z miejsca

2023-03-16

Kobieca piłka nożna wreszcie ruszyła z miejsca

– Kobiecy futbol znajduje się w punkcie zwrotnym, dlatego konieczne jest strategiczne podejście do tematu, żeby wykorzystać tę dynamikę – wskazał PZPN w opublikowanej na początku lutego „Strategii piłki nożnej kobiet w Polsce na lata 2022–2026”. Wśród jej założeń jest m.in. podwojenie w ciągu trzech lat liczby zawodniczek, trenerek i sędzi zaangażowanych w piłkę nożną. – Kobieca piłka nożna w Europie i na świecie stale się rozwija – zauważa Grzegorz Stefanowicz, dyrektor Departamentu Piłkarstwa Kobiecego w PZPN. Związek stara się o organizację mistrzostw Europy w kobiecej piłce w 2025 roku. Decyzja UEFA w tej sprawie powinna zapaść już w kwietniu.