Ferie zimowe 2023: wzmożony ruch na drogach i więcej patroli policji

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tegoroczne ferie już się rozpoczęły, a niektórzy rodzice z dziećmi wyjechali wypocząć, inni czekają na termin dla swojego województwa. Okres od 16 stycznia do 26 lutego w tym roku będzie szczególny dla polskich kierowców, głównie za sprawą wzmożonego ruchu na drogach oraz liczniejszych kontroli policji i na płatnych odcinkach autostrad.  Nie martwcie się, Yanosik będzie Was wspierał i tym razem! Sprawdźcie, co możemy dla Was zrobić!

źródło: pixabay.com

Kiedy przypadają ferie zimowe?

Ferie dla uczniów z roku szkolnego 2022/2023 już trwają:

 • 16 stycznia – 29 stycznia 2023 r. województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
 • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.
 • 13 lutego – 26 lutego 2023 r. województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

 

Jak przebiegły ferie zimowe w 2022 roku?

Ubiegłoroczne ferie zimowe trwały od 17 stycznia do 27 lutego. W tym okresie polska policja odnotowała 1 719 wypadków drogowych, w których zginęły 172 osoby, a 1 926 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także 7 711 nietrzeźwych kierowców.

Ferie zimowe w tym roku dopiero niedawno się zaczęły, a już w okresie od 16 stycznia do 23 stycznia, funkcjonariusze policji zarejestrowali 357 wypadków drogowych, w których rannych zostało 405 osób, a 24 zginęły. Zatrzymano także 1 662 kierujących po spożyciu alkoholu.

Okres ferii zimowych jest intensywny na polskich drogach, na których panuje wzmożony ruch. Również w Yanosiku widzimy większą aktywność kierowców w popularnych obszarach wypoczynkowych w tym czasie, zwykle na południu Polski – mówi Małgorzata Dąbrowska, Yanosik – To dobry moment, by przypomnieć kierowcom, że wybierając się na odpoczynek w tym trudnym czasie, trzeba pamiętać o stosowaniu zasad bezpiecznej jazdy, sprawdzeniu stanu swojej trzeźwości, gdy brało się udział w imprezie w dniu poprzedzającym wyjazd, a także zachowaniu wzmożonej czujności na trasie – dodaje.

 

Czego się spodziewać w tym roku w czasie ferii?

Zgodnie z danymi z Ministerstwa Edukacji i Nauki, w czasie tegorocznych ferii w zorganizowanym wypoczynku ma uczestniczyć ponad 167 tysięcy uczniów, w tym 85 680 osób będzie przebywać na krajowych wyjazdach, 76 861 weźmie udział w półkoloniach, a 4 891 osób zamierza wypoczywać za granicą.

Duża część polskich kierowców, będących rodzicami, z chęcią zabiera swoje dzieci w wieku szkolnym na południe naszego kraju, które oferuje wiele zimowych atrakcji, takich jak górskie wycieczki, czy jazda na nartach.

Jedną z tras prowadzących w polskie góry, jest odcinek autostrady A4, od Wrocławia do Sośnicy, który jest objęty systemem e-TOLL.

Sprawdziliśmy zeszłoroczne statystyki dotyczące ruchu na płatnym odcinku e-TOLL z Wrocławia do Sośnicy, który stanowi część trasy polskich kierowców w górskie rejony kraju. Zgodnie z naszymi danymi natężenie ruchu na tym odcinku wzrosło w okresie od 10 stycznia do 6 lutego w przedziale od 11 do 16% dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego oraz w przedziale od 8 do 22% w okresie od 14 do 27 lutego, w którym to województwa lubelskie oraz łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie miały ferie zimowe - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Największy wzrost był widoczny w dni weekendowe. Co ciekawe, na odcinku prowadzącym z Sośnicy do Wrocławia zanotowaliśmy największy wzrost w sobotę 12 lutego 2022 roku +61% dla kierowców z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, dla których był to przedostatni dzień ferii zimowych. Także i w tym roku zdecydowanie możemy spodziewać się znacznie większego natężenia ruchu samochodowego na trasie od Wrocławia do Sośnicy i z powrotem w okresie ferii zimowych - dodaje.

 

Dla zapominalskich kara za brak biletu 500 zł

W aplikacji Yanosik każdy użytkownik ma możliwość kupienia e-biletu autostradowego na przejazdy objęte systemem e-TOLL, a dodatkowo jednym klikiem może kupić bilet powrotny. To bardzo duże udogodnienie dla wszystkich kierowców, którzy mają zaplanowany wyjazd na ferie zimowe w Polsce. Wszystkie procesy odbywają się w aplikacji, a dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wyboru miejsca wjazdu lub wyjazdu na mapie Yanosika – komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Jeśli nie kupicie biletu e-TOLL, to możecie otrzymać karę w wysokości 500 zł. A gdy przyjdzie Wam do głowy pomysł zasłaniania tablic rejestracyjnych, wówczas dodatkowo zapłacicie jeszcze 500 zł.

Przypominamy, że na płatnych odcinkach dróg objętych e-TOLL działają urządzenia i systemy kontrolujące prawidłowe uiszczanie opłat. Wsparciem są również urządzenia, które znajdują się czasowo w dowolnych miejscach na płatnych odcinkach dróg, a także na pojazdach, które dokonują kontroli mobilnych.

Czy faktycznie, jeśli zapomnicie przez przypadek kupić e-bilet na swój przejazd e-TOLL, będziecie musieli liczyć się z karą w wysokości 500 zł?

Wzięliśmy taki scenariusz pod uwagę i możemy Wam zdradzić, że:

E-bilet na przejazdy e-TOLL można kupić z datą wsteczną w szczególnych przypadkach, nie później niż 3 dni od zakończenia danego przejazdu. Można to zrobić w naszej aplikacji, niemniej jednak zachęcam do wcześniejszego kupowania swoich e-biletów autostradowych, zwłaszcza że są one ważne przez 48 godzin od daty zakupu – podpowiada Małgorzata Dąbrowska, Yanosik 

 

Spodziewajcie się większej liczby kontroli policji!

W czasie ferii zimowych możecie spodziewać się nie tylko kontroli na autostradach objętych e-TOLL, ale również większej liczby patroli policji na drogach.

Styczeń i luty to miesiące, w których policja mobilizuje siły do jeszcze efektywniejszego monitorowania sytuacji na drogach w Polsce. Będą zatem znacznie częściej przeprowadzane kontrole, w trakcie których funkcjonariusze będą zwracać uwagę na sposób przewożenia osób, bagaży, stan techniczny samochodu (zwłaszcza autokarów przewożących dzieci na wyjazdy zorganizowane) i stan trzeźwości kierującego.

Oczywiście będzie również monitorowana prędkość jazdy, a przypominamy, że za przekroczenie danego limitu prędkości grozi:

 do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł i 1 punkt karny,

 • od 11 km/h do 15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • od 16 km/h do 20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne,
 • od 21 km/h do 25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych,
 • od 26 km/h do 30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych,
 • od 31 do 40 km/h km/h – mandat 800 zł i 9 punktów karnych,
 • od 41 km/h do 50 km/h – mandat 1 000 zł i 11 punktów karnych,
 • od 51 km/h do 60 km/h – mandat 1 500 zł i 13 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
 • od 61 km/h  do 70 km/h – mandat 2 000 zł i 14 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
 • o 71 km/h i więcej – mandat 2 500 zł i 15 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Działania policji będą trwały od 16 stycznia do 26 lutego 2023 roku.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.