Jak działa dobry monitoring wizyjny?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Profesjonalny monitoring wizyjny może realnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa pracowników oraz całej firmy. W jaki sposób powinien być skonfigurowany cały system? Czy to już ten czas, kiedy sztuczna inteligencja może autonomicznie zarządzać takim oprogramowaniem?

Źródło: PAP MediaRoom

Monitoring wizyjny - co warto o nim wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości, że nie istnieje jedna, uniwersalna definicja profesjonalnego systemu kamer. W dużej mierze wynika to z tego, że taki monitoring będzie pełnił zupełnie inną funkcję w sklepie wielkopowierzchniowym, w domu czy na terenie wybranej dzielnicy, którą zarządza gmina.

Praktyka pokazuje jednak, że grupą, która stawia przed takim systemem bardzo ambitne cele, zwykle są przedsiębiorcy. Trudno się temu dziwić: rosnące koszty utrzymania tradycyjnej ochrony skłaniają wielu biznesmenów do poszukiwania oszczędności. Ich wybór bardzo często pada na system monitoringu wizyjnego oferowany przez Deltaprime.

Dlaczego to właśnie oferta tej firmy wzbudza tak duże zainteresowanie? Ponieważ to właśnie przedsiębiorstwo z Gliwic pokazuje, że odpowiednio zaprojektowany system, nie dość, że bez problemu może zastąpić agenta ochrony, to jeszcze zapewnia zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa.

„Praktycznie każdy z obowiązków agenta ochrony jesteśmy w stanie zastąpić rozwiązaniem systemowym. Punktem wyjścia jest poznanie potrzeb klienta w zakresie ochrony, obecnego zakresu obowiązków agentów oraz sposobu funkcjonowania zakładu. Następnie, na podstawie zgromadzonych danych, tworzony jest projekt systemu zabezpieczeń, który będzie odpowiedzią na konkretne wymagania” - mówi Michał Bogdał, CEO Deltaprime.

 

Monitoring wizyjny w miejscu pracy - czym powinien się charakteryzować?

Jedną z kluczowych cech takiego systemu powinna być jego uniwersalność. W jaki sposób należy ją rozumieć? Przede wszystkim, wdrożony system monitoringu wizyjnego powinien realnie zastępować agenta ochrony. To zaś oznacza, że oprogramowanie powinno poradzić sobie z takimi zadaniami, jak:

●    zapewnieniem właściwego dozoru mienia,

●    wykonywaniem wideo-obchodów,

●    kontrolowaniem ruchu pieszego i kołowego (wraz z prowadzeniem jego ewidencji),

●    rejestrowaniem i awizacją gości,

●    zarządzaniem procesem wydawania kluczy,

●    kontrolą i nadzorem nad dostępem do pomieszczeń.

Nowoczesny system kamer to także profesjonalny system analityki obrazu. Najbardziej rygorystyczne testy w tym zakresie prowadzi brytyjskie CPNI. Profesjonalne firmy, które na pierwszym miejscu stawiają na najwyższą jakość, korzystają z oferty producentów, którzy spełnili ich restrykcyjne standardy.

Wsparcie ze strony sztucznej inteligencji i kompatybilność z normami CPNI to jednak nie wszystko. Bardzo duże znaczenie ma też odporność sieci. Powinna ona poradzić sobie m.in. z takimi wyzwaniami jak zanik łączności, z sabotażem przemysłowym czy awariami zasilania. Jak widać, odpowiedź na pytanie o to, na czym polega monitoring wizyjny, jest bardzo szeroka.

 

Po jakim czasie system kamer może się zwrócić?

To kolejna kwestia, obok której trudno przejść obojętnie. Jeśli chcielibyśmy utrzymywać jednego agenta ochrony całodobowo, to przy stawce zbliżonej do 25 złotych za godzinę w cztery lata zapłacimy takiej tradycyjnej firmie ochroniarskiej ponad milion złotych. To spora kwota.

W tym samym czasie, decydując się na profesjonalny system monitoringu w abonamencie, w cztery lata wydamy mniej więcej 215 tysięcy złotych. Oznacza to, że realny zysk, jaki będziemy mogli przeznaczyć np. na dalsze inwestycje w firmę, będzie zbliżony do 820 tys. PLN.

 

Źródło informacji: Deltaprime

Źródło: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.