Koordynator pomocy humanitarnej z Kijowa: potrzebujemy pomocy teraz, nie za 10 dni

Ocena:

0/5 | 0 głosów

© European Union / Fred Guerdin

Koordynator pomocy humanitarnej z Kijowa: potrzebujemy pomocy teraz, nie za 10 dni eborowik pon., 03/07/2022 - 08:40

Potrzebujemy waszej pomocy. Jeśli to możliwe, potrzebujemy jej szybko, teraz, a nie za 10-20 dni – zaapelował z oblężonego Kijowa Jurij Andrijczuk, ukraiński koordynator pomocy humanitarnej, przemawiając do samorządowców zgromadzonych w Marsylii.

Wojna w Ukrainie dominowała 9. Europejski Szczyt Miast i Regionów, który odbył się w tym roku w Marsylii. Samorządowcy wyrażali solidarność z Ukrainą; deklarowali również chęć niesienia pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy i uchodźcom oraz wsparcia dla administracji lokalnej i regionalnej Ukrainy.  

Przemawiając z oblężonego Kijowa, Jurij Andrijczuk, koordynator pomocy humanitarnej w Ukraińskim Stowarzyszeniu Rad Okręgowych i Regionalnych, przekonywał, że pomimo problemów w Mariupolu i innych miastach Ukraińcy będą silni.

„Potrzebujemy waszej pomocy. Jeśli to możliwe, potrzebujemy jej szybko, teraz, a nie za 10-20 dni. Mamy możliwości koordynowania działań ze wszystkimi radami regionalnymi i gminnymi, niesienia pomocy i wysyłania pomocy do wszystkich 24 regionów” – podkreślił.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, który jest miastem partnerskim oblężonego Mariupola, powiedziała, że ​​samorządy w Ukrainie proszą w szczególności o pomoc medyczną i żywność.

„Nasi ukraińscy koledzy są bardzo dobrze zorganizowani” – podkreśliła.

W UE miasta i regiony pomagają obecnie uchodźcom, z których - jak wynika z danych podanych w niedzielę przez Straż Graniczną -  milion przybyło przez polską granicę. Dulkiewicz powiedziała, że wsparcie będzie „desperacko potrzebne”, aby wesprzeć domy dziecka i dzieci ewakuowane z Ukrainy.

Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer powiedział, że bank zamierza „udzielić natychmiastowego wsparcia płynności władzom Ukrainy poprzez wypłatę blisko 700 mln euro z przekierowanych linii kredytowych. Obiecał, że w dłuższej perspektywie bank „pomoże w odbudowie wszystkiego, co zniszczy rosyjska armia, i pomoże stworzyć nową, niezbędną infrastrukturę gospodarczą i społeczną”.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas potępił „to, co dzieje się w pobliżu naszych wschodnich granic w Ukrainie”, nazywając to „ludzką tragedią spowodowaną inwazją zleconą przez bezwzględny reżim, który stracił poczucie rzeczywistości. „Reżim, który się boi. Boi się demokracji. Boi się wolności… To jest moment, aby stać w jedności z Ukrainą i narodem ukraińskim” – podkreślił.

„Nie możemy dłużej polegać na rosyjskich dostawach energii – powiedział z kolei wiceszef Komisji Europejskiej  Frans Timmermans. – Naszym najważniejszym zadaniem jako władz publicznych jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. Jest jeden człowiek, który nam grozi. Wojna Putina to nie tylko wojna z Ukrainą; jest to wojna z naszymi wartościami, z naszym sposobem myślenia, że musimy żyć razem. Więc stanie razem, aby stawić mu czoła, aby go powstrzymać, jest najważniejszym zadaniem, jakie wspólnie dzisiaj mamy” – podkreślił.

Europejska komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira zapowiedziała, że ​​fundusze spójności zostaną wykorzystane do złagodzenia skutków wojny na Ukrainie. Zwróciła również uwagę na długoterminowe wyzwania, którym muszą sprostać fundusze spójności UE. W szczególności wskazała na „pułapkę rozwojową”, w którą wpadają regiony południowej Europy, częściowo z powodu braku innowacji.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Załączniki

Polecane
Ukraina/ Przedstawiciel prezydenta: postawa Rosji w sprawie korytarzy humanitarnych jest niemoralna

2022-03-07

Ukraina/ Przedstawiciel prezydenta: postawa Rosji w sprawie korytarzy humanitarnych jest niemoralna

Ukraina/ Wołodymyr Zełenski: nie mamy nic do stracenia poza wolnością i godnością; to dla nas największy skarb

2022-03-03

Ukraina/ Wołodymyr Zełenski: nie mamy nic do stracenia poza wolnością i godnością; to dla nas największy skarb

WARSZAWA UCHODŹCY Z UKRAINY NA DWORCU WSCHODNIM

2022-03-03

WARSZAWA UCHODŹCY Z UKRAINY NA DWORCU WSCHODNIM

CHEŁM UKRAIŃSCY UCHODŹCY

2022-03-03

CHEŁM UKRAIŃSCY UCHODŹCY

Prawo.pl: w zakupie i transporcie leków na Ukrainę warto zaufać profesjonalnym organizacjom

2022-03-02

Prawo.pl: w zakupie i transporcie leków na Ukrainę warto zaufać profesjonalnym organizacjom

Nadzwyczajny koncert. Pomoc dla Ukrainy

2022-03-02

Nadzwyczajny koncert. Pomoc dla Ukrainy

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.