Małopolskie/ Prokuratura wciąż bada sprawę samobójstwa 12-letniej Kingi

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowosądecka prokuratura nie przedstawiła nikomu zarzutów ws. samobójstwa 12-letniej Kingi spod Dąbrowy Tarnowskiej (woj. małopolskie). Służby nie informują, kogo przesłuchano w toku trwającego postępowania.

pixabay

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu poinformował PAP, że w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów. "Aktualnie oczekuje się na opinie z zakresu informatyki oraz badania pisma, po uzyskaniu których podjęte zostaną decyzje, co do dalszych czynności dowodowych" - powiedział prok. Leszek Karp. "Nie mogę przekazać informacji, kto został w sprawie przesłuchany" - dodał.

 

Prokuratura prowadzi postępowanie, którego celem jest wyjaśnienie, dlaczego 12-letnia Kinga spod Dąbrowy Tarnowskiej pod koniec ubiegłego roku odebrała sobie życie. Według przekazów medialnych dziewczynka zgłaszała, że miała być molestowana.

 

Dąbrowska prokuratura - która pierwotnie prowadziła sprawę - przyczyn tragedii nie łączy jednak z możliwym wykorzystywaniem, a z zauroczeniem dziecka starszą osobą. Sama nastolatka, jak podawała prokuratura, wskazywała, że właśnie to było przyczyną jej emocjonalnych problemów.

 

W pierwszej połowie stycznia, a więc niedługo po śmierci dziewczynki, w szkole podstawowej, do której uczęszczała, została przeprowadzona kontrola doraźna. "Wynika z niej, że Kinga została objęta opieką psychologiczno-pedagogiczną z inicjatywy dyrektora szkoły" - przekazała PAP Joanna Drużyńska z Kuratorium Oświaty w Krakowie.

 

Jak podkreśliła, o problemach dziecka szkoła zawiadomiła jego matkę, podjęta została też współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, gdzie kobieta wraz z nastolatką zgłosiły się w maju ubiegłego roku.

 

Z przekazanych przez kuratorium informacji wynika ponadto, że Kinga, która pod opieką szkolnego psychologa i pedagoga była od kwietnia ub.r., "sama wyraziła chęć skorzystania z zaproponowanej przez wychowawcę klasy współpracy ze specjalistami, w związku z problemami emocjonalnymi".

 

Historię dziewczynki pod koniec zeszłego roku nagłośniły media po tym, jak odebrała sobie życie. Według mediów kilka miesięcy wcześniej opowiedziała, że jest molestowana cioci oraz swojej nauczycielce, która przekazała relację Kingi dyrektorowi. Szkoła zawiadomiła prokuraturę.

 

Według ustaleń PAP, śledczy w czym innym upatrywali przyczyny tego, że dziewczynka odebrała sobie życia. Prokuratura z Dąbrowy Tarnowskiej poinformowała, że podczas październikowego przesłuchania Kinga mówiła, iż wszystkie deklarowane przez nią myśli samobójcze mają podłoże w zauroczeniu starszą osobą.

 

W połowie stycznia śledczy postawili jednak zarzut Przemysławowi R., którego Kinga oskarżyła o molestowanie. Z mężczyzną tym dziewczynka, według jej relacji, miała zawrzeć "porozumienie". W jego ramach - w zamian za dostarczenie listu kobiecie, którą nastolatka była zauroczona - Kinga zgodziła się na spotkanie. W jego trakcie, jak podawała prokuratura, nastolatka "miała zgodzić się na wykonanie przez podejrzanego względem niej pewnych czynności seksualnych".

 

W toku postępowania, jak wynika z ustaleń PAP, nie potwierdził się wątek rzekomego molestowania dziecka przez partnera jego matki (nie potwierdził się on również w postępowaniu rodzinnym przed dąbrowskim sądem), ani wątek znęcania się nad dziewczynką przez tę parę.

 

Dzieckiem zajmowały się instytucje i specjaliści, m.in. poradnia psychologiczna, psychiatra, ośrodek pomocy społecznej i kurator sądowy. Dziewczynka trzykrotnie była też hospitalizowana na oddziałach psychiatrii dziecięcej.

 

Jej sprawę jako pierwszy opisał portal TOK FM.

 

(PAP)
autorka: Nadia Senkowska

nak/ jann/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.