Masaż Kobido UP może wspomóc leczenie bruksizmu

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Według niektórych badań bruksizm dotyka już ponad połowę populacji. Stres to główna jego przyczyna. Nieleczony może powodować silne bóle głowy, problemy z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. Niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu ma konsekwencje dla całego organizmu. W leczeniu bruksizmu należy skoncentrować się na holistycznym podejściu.

źródło: Innovation PR

Bruksizm to fachowa nazwa na mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami. Chorujemy nieświadomie, bo nasz organizm rozładowuje napięcie w trakcie snu. Cierpią już nie tylko osoby ambitne, zabiegane czy ludzie sukcesu. Z powodu nadmiernego obciążenia obowiązkami coraz częściej dotyka on każdego. Chorują nawet dzieci i młodzież, zestresowani szkołą czy konfliktami z rówieśnikami. Według niektórych badań bruksizm dotyka już ponad połowę populacji.

Przede wszystkim stres – to główna przyczyna bruksizmu. Zaciskając zęby czy zgrzytając nimi odreagowujemy codzienne napięcie, którego dziś mamy zdecydowanie za dużo. To schorzenie psychogenne, o podłożu stresowym. Często nawet nie są z nim kojarzone żadne inne objawy somatyczne. Nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań, w tym przewlekłego bólu głowy i zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Z czasem napięcie mięśniowe twarzy może także przenieść się na inne partie ciała i dotknąć bólem kolejne obszary.

Niekontrolowane zgrzytanie zębami, podczas którego dochodzi do znacznie silniejszego zaciskania szczęki niż w trakcie jedzenia może mieć poważne konsekwencje. Ponieważ organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość, dysfunkcja jakiegoś organu ma bezpośredni wpływ na inne układy. Nieleczony bruksizm jest przyczyną silnych bólów głowy, problemów z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

 

Przyczyny bruksizmu

Do niedawna uważano, że przypadłość bierze się ze stresującego stylu życia, a osoby na nią cierpiące w ten właśnie sposób odreagowują napięcie emocjonalne. Dziś już wiadomo, że nie jest to jedyna przyczyna bruksizmu. Wśród pozostałych wymienia się wady zgryzu, anatomiczne wady w obrębie szczęki, niewłaściwie prowadzone leczenie stomatologiczne, a także:

  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby przewodu pokarmowego,
  • niedobory witamin,
  • niedobory magnezu,
  • zaburzenia natury psychicznej (stany lękowe, depresja),
  • obecność pasożytów w organizmie.

 

Objawy bruksizmu

Bruksizm może objawiać się pojawianiem zmarszczek na policzkach. Osoby cierpiące na  tą przypadłość często zauważają, że ich szczęki są bardziej kwadratowe niż przed zaistnieniem choroby. O tym jakże dokuczliwym schorzeniu może być bruksizm świadczyć mogą pojawiające się bóle zębów i ich nadwrażliwość. Typowe są również zmiany w obrębie szczęki i żuchwy, które, zaniedbane, prowadzą do pojawienia się stanów zapalnych dziąseł i okolic zębów. Wśród innych symptomów wymienia się uporczywe bóle głowy i szczęki, ból twarzy i szyi. Przez struktury kostne czaszki nieprawidłowe siły przenoszą się na strukturę zwaną sierpem mózgu. Jest ona odpowiedzialna za produkcję i metabolizm płynu mózgowo-rdzeniowego, a co za tym idzie na odżywianie mózgu i rdzenia kręgowego. Wiele objawów jak migreny, bóle głowy, zniechęcenie, zmęczenie, bóle kręgosłupa szyjnego mogą być konsekwencją wadliwego zgryzu. Charakterystyczne jest także ścieranie, pękanie i rozchwianie zębów. U niektórych osób pojawia się szum w uszach oraz zmęczenie.

 

Sposoby leczenia bruksizmu

Leczenie bruksizmu może przybierać różne formy. Zalecane jest leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, niekiedy psychiatryczne lub psychologiczne. Najważniejsze to znaleźć przyczynę problemu, a dopiero później wdrożyć właściwą terapię. I tak na przykład w przypadku zaburzeń na tle natury psychicznej, istotnym elementem leczenia jest psychoterapia połączona z ćwiczeniami relaksacyjnymi. Czasami niezbędna okazuje się farmakoterapia. Leczenie stomatologiczne polega na zastosowaniu specjalnej szyny. Jest to tak zwana szyna relaksacyjna. Zakładana przed snem, zapobiega zgrzytaniu zębami w nocy. Wśród innych metod leczenia wymienia się botoks. Toksyna botulinowa, którą wstrzykuje się w żwacze, osłabia je i tym samym przynosi pacjentowi ulgę.

W leczeniu bruksizmu należy skoncentrować się na holistycznym podejściu, czyli nie tylko opanowaniem odruchu niszczącego zęby, ale przede wszystkim powinno szukać się przyczyny zgrzytania. Stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od tego jak żyjemy. Informacje uzyskane z wywiadu dotyczące stylu życia, pracy, stanu psychicznego oraz przebytych chorób i urazów pozwalają na łatwiejsze postawienie prawidłowej diagnozy. Przyczyn pojawienia się bruksizmu może być bardzo wiele. Jeśli zauważalne są niepokojące syndromy należy skierować osobę również do innych specjalistów. W przypadku holistycznej terapii niezbędne jest współdziałanie lekarzy dentystów z lekarzami innych specjalności. – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

 

Zmniejszenie bruksizmu dzięki masażowi Kobido Up

Idealnym wsparciem w leczeniu bruksizmu jest masaż Kobido UP. Łączy on tradycyjne japońskie koncepcje medyczne z różnymi technikami manipulacji rękami. Przez to, że działa kompleksowo na wiele poziomów tkanek głębokich, powięzi, mięśni i przyczepów mięśniowych, skutecznie zmniejsza uczucie stresu i nieprzyjemnego napięcia. Pozwala osiągnąć spektakularne efekty zdrowotne i wizualne. Masaż Kobido Up odpręża i relaksuje. Niweluje napięcie mięśniowe, a przede wszystkim zmniejsza sztywność mięśni twarzy. Łagodzi również bóle głowy – częsty skutek bruksizmu. Bardzo ważnejest także, że zabieg nie tylko pozwala zmniejszyć dokuczliwą dolegliwość, ale także koryguje zmiany powstałe na skutek jej występowania. Z kolei dodatek masażu transbukalnego, rozpręża mięśnie od środka, niwelując nawet bardzo widoczne deformacje chorobowe.

Uświadamianie podczas wizyty o związkach pomiędzy trybem życia, nawykami, zdrowiem jamy ustnej i zębów, a resztą układów i narządów w organizmie pozwala zaplanować odpowiednią opiekę i zastosować efektywne leczenie. Często lekarze polecają także zakładanie na noc specjalnej nakładki wykonanej z termoplastycznego materiału, która uniemożliwia ścieranie. Na rozwój nawykowego zgrzytania zębami wpływają także niedobory w gospodarce mineralnej. Najczęściej bruksizm ma związek z niedoborami magnezu.

 

źródło: Innovation PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.