Mgła na drodze - co robić?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Mgła to jedno z najbardziej znienawidzonych przez kierowców zjawisk pogodowych. Jest nie tylko niezwykle niebezpieczna i wymaga od nich większej ostrożności i czujności, ale dodatkowo uruchamia kilka przepisów, o których możecie nie pamiętać!

źróło: pixabay.com

Jakie są obowiązki kierowcy jadącego we mgle?

Niestety przepisy niedokładnie definiują obowiązki kierowcy, który jedzie przez mgłę. W ustawie Prawo o ruchu drogowym możemy wyczytać, że:

„Kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.”

To najważniejsze zasady, którymi powinien kierować się zmotoryzowany na drodze w czasie mgły. Jeśli warunki są trudne i widoczność jest słaba, wówczas należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność.

Niska prędkość daje większy czas na reakcje, tak samo jak zachowanie prawidłowego odstępu od samochodu z przodu. Kierowcy, dajcie sobie więcej miejsca, aby w razie niespodziewanej sytuacji, móc zareagować!

Pamiętajcie też, że mgła znacznie utrudnia orientację i ocenę rzeczywistej prędkości. Nawet, gdy przyzwyczaicie się do mgły, nie dawajcie więcej gazu. Możecie to również robić bezwiednie, gdy Wasze oczy przywykną do mleka za szybą. A brak punktów odniesienia sprawi, że nie będziecie nawet czuć, że jedziecie szybciej!

 

Jakie światła we mgle?

Jazda we mgle oznacza, że jedziecie z ograniczoną widocznością, dlatego drogę trzeba sobie rozświetlić. Tyle, że absolutnie nie światłami długimi! Światła drogowe (długie) zapewnią Wam efekt odwrotny od zamierzonego – nie tylko nie poprawią widoczności, ale znacznie ją utrudniają, bowiem rozświetlić sobie mgłę przed oczami, co spowoduje że będziecie jechać w wielkiej ścianie światła.

Nie kombinujcie również z ustawieniem świateł – niektóre auta mają elektryczną regulację wysokości świecenia reflektorów i kierowcy chętnie korzystają z opcji ich obniżenia w czasie mgły, aby poprawić sobie widoczność we mgle. Nie jest to zbyt bezpieczne, zwłaszcza że później możecie zapomnieć o ponownym ustawieniu reflektorów w sposób prawidłowy.

 

Kiedy trzeba włączać światła przeciwmgielne?

Samochody wyposażone są w światła przeciwmgielne. Przednie mają barwę żółtą selektywną lub białą. Umieszczone są bardzo nisko, ale zgodnie z konstrukcją pojazdu i przepisami homologacyjnymi. Czyli nie mogą się znajdować niżej niż 25cm od nawierzchni, co nie jest przypadkiem – mgła tuż nad ziemią jest zwykle rzadsza. Światła znajdujące się tak nisko powodują, że efekt odbijania się promieni światła od mgły jest znacznie mniejszy.

Światła przeciwmgłowe należy włączyć dopiero, gdy widoczność spadnie do około 100-150 metrów. Ale jak to ocenić właściwie? Pomogą Wam w tym białe słupki przy drodze. W Polsce są rozstawione co 100 metrów. Jeśli nie widzicie w ogóle przed sobą takiego słupka, to właśnie znak, że należy włączyć światła przeciwmgielne przednie.

Z kolei tylne światło przeciwmgłowe można włączyć dopiero, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Dlaczego? Ponieważ w innym przypadku nie będzie pomagać kierowcom, którzy jadą za Wami, a jedynie ich oślepiać. I o tym również pamiętajcie, gdy wyjedziecie z mgły – wyłącznie tylne światło przeciwmgielne!

 

Wyprzedzanie we mgle to bardzo zły pomysł!

Jeśli nie ma znaku, który Wam zabrania wyprzedzania, a na drodze nie wymalowano podwójnej ciągłej linii, to w teorii możecie wyprzedzać we mgle. Jednakże, gdy widoczność sięga zaledwie kilku metrów, nie ryzykujcie i nie wyjeżdżajcie na przeciwległy pas. Nie będziecie w stanie ocenić czy z naprzeciwka nie nadjeżdża inne auto przy tak ograniczonej widoczności!

W sytuacji lepszej widoczności, gdy zdecydujecie się na wyprzedzanie, musicie pamiętać o przepisach! Czyli: musicie zachować szczególną ostrożność!

Bardzo ważne – poza obszarem zabudowanym w czasie wyprzedzania lub omijania należy dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe! Reguluje to art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. B Prawo o ruchu drogowym.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.