Nauka tolerancji poprzez sztukę w więzieniu? Tak może działać tylko Grupa Arche

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Grupa Arche (1)

Nauka tolerancji poprzez sztukę w więzieniu? Tak może działać tylko Grupa Arche eborowik

Niewiele jest takich firm, które traktują biznes, jako narzędzie do czegoś wielkiego, których wizytówką są bezinteresowne działania na rzecz potrzebujących i wykluczonych. W filozofię Arche wpisane jest, że każdy zasługuje na godność, a pieniądze w tym wszystkim mają drugorzędne znaczenie. Stąd też kolejny pomysł firmy, tym razem na niecodzienną resocjalizację więźniów.

Mowa tu o mobilnych dziełach sztuki, które od maja powstawały w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Arche zorganizowało w więziennych murach plener malarski, w którym udział wzięło 6 skazanych za ciężkie czyny zabronione. 

„Praca z więźniami, była dla mnie bardzo dużą zagadką. Nie wiedziałam, jakich ludzi się spodziewać, czy będą chętni do pracy nad dość wymagającym i pracochłonnym zadaniem artystycznym. I rzeczywiście podejście osadzonych do projektu było różne, na początku zdziwienie, zainteresowanie, w trakcie prac pojawiało się zniechęcenie i brak wiary w to, że się uda, ale z każdym dniem obserwowałam coraz większy entuzjazm i zadowolenie ze wspólnej pracy. Gdyby nie strażnicy miałabym wrażenie, że pracuję z grupą zaangażowanych osób nad projektem na wolności” - mówi Monika Wojciechowska koordynator projektu, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Arche.

Skazani z bardzo długimi wyrokami, nawet ponad 20 lat, mieli do wykonania nieprzeciętny projekt. Ich zadanie artystyczne polegało na pomalowaniu 2 samochodów Arche. Jeden pomalowali we wzory Urzecza – czarne hafty tradycyjne (to region, w którym Arche ma swoją siedzibę, Koszary Góra Kalwaria oraz Królewską Papiernię w Konstancinie-Jeziornie).

Na drugim natomiast skazani namalowali gatunki ptaków, które nawiązują do ulic sąsiadujących z Arche Hotel Puławska Residence.

„Cieszę się z wyjątkowych samochodów, które powstały, bo myślę, że takich aut nie ma i to są dzieła sztuki. Osadzeni są chętni, mają uzdolnienia plastyczne, a my jako organizacja staramy się docierać do tych ludzi wykluczonych, mamy taką potrzebę dawać im szansę. Można bardzo łatwo wykleić samochody, ale to nie o to chodzi. Bardzo wielu więźniów nie ma pracy, nie mogą na zewnątrz pracować i myślę, że takie oderwanie się od codzienności, to jest pewien rodzaj resocjalizacji” - twierdzi Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche SA, członek komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Wspólnoty Arche.

W tym wypadku chodziło o resocjalizację poprzez obcowanie właśnie ze sztuką, dzięki czemu skazani uczyli się tolerancji. 

„Program ma na celu pokazanie, że wszelkie odmienności wymagają akceptacji, tolerancji. Chcemy przygotować osadzonych, że inny kolor skóry, inna religia, też osadzeni niepełnosprawni i często osoby starsze wymagają takiego samego szacunku, jak wszystkie pozostałe. Program ma na celu przybliżenie problemów osób, które na co dzień spotykają się z dyskryminacją, z nietolerancją. Dzisiaj chcemy pokazać problem tolerancji poprzez sztukę, poprzez realizację warsztatów malarskich, ale również zorganizowane będą zajęcia teoretyczne na temat tolerancji, jak pojmowana jest tolerancja, jak ją rozumieć, jak szanować drugiego człowieka i akceptować jego odmienność” - kpt. Marta Kuźma kierownik Działu Penitencjarnego, Zakład Karny w Siedlcach.

Tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Jest to pierwszy etap projektu, w drugim planowane są dla jeszcze większej grupy więźniów warsztaty z rozwoju kompetencji społecznych. Organizatorem jest Stowarzyszenie Wspólnota Arche i Zakład karny w Siedlcach. 

Arche od dawna działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W 2014 roku powstała Fundacja Leny Grochowskiej. Początkowo pomagała Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju wrócić do ojczyzny. Z biegiem lat jej działalność rozszerzyła się i obejmuje także przedsięwzięcia oscylujące wokół szeroko pojętej kultury, sztuki i tradycji. Jednak głównym obszarem działań jest wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Włączamy ich do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie, które podejmują w utworzonym w 2019 roku w strukturach Fundacji Warsztacie Rękodzieła Artystycznego. Dzisiaj pod marką ”toMy” kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera, czy autyzmem tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i t-shirty oraz rzeźbę. Ich prace między innymi są wykorzystywane do wystroju wnętrz hoteli.

 

Źródło informacji: Grupa Arche

Źródło informacji: Grupa Arche

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

źródło: PAP MediaRoom

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.