Niebezpieczne nawyki kierowcy – sprawdź, czy je masz!

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Każdy z nas ma niechlubne nawyki, które ciężko wyplenić. Niestety dotyczą one również prowadzenia samochodu. Kierowcom zdarza się przez to doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji i stwarzać realne zagrożenie na drodze. Jakie są najbardziej niepożądane nawyki za kółkiem? Sprawdźcie, czy je macie i czym prędzej się ich pozbądźcie!

źródło: pixabay.com

Mocne dokręcanie kierownicy

Możliwe, że kiedyś jeździliście samochodem bez wspomagania kierownicy i… nadal został w Was nawyk używania mnóstwa sił w kręceniu kołem. Zwłaszcza przy parkowaniu. Niemniej, w nowoczesnych autach, gdy dokręcacie kierownicę do oporu i poczujecie szarpnięcie, to wyraźny znak, aby tego dalej nie robić! Inaczej możecie doprowadzić do szybszego zużycia elementów przekładni.

 

Ręka trzymana na drążku

Wielu kierowców trzyma swoją rękę na dźwigi zmiany biegów, nawet wtedy gdy nie musi jej używać. Czy wiecie, że to ogromny błąd? To tworzy niepotrzebny nacisk na drążek zmiany biegów, a to dalej powoduje szybsze zużywanie się wybieraka. Nie macie co zrobić z ręką? Lepiej trzymajcie obie na kierownicy, zwłaszcza że to gwarantuje lepszą kontrolę nad pojazdem i pozwoli uniknąć wypadku.

 

Jazda z jedną ręką na kierownicy

Również niebezpieczny nawyk. W sytuacji, w której wystąpi konieczność wykonania nagłego manewru, nie zrobicie tego jedną ręką. Wydłuży się czas Waszej reakcji, a sam manewr nie będzie wykonany precyzji. To może doprowadzić do wypadku! Ponadto, prowadzenie jedną ręką zmniejsza wyczucie pojazdu. Wiecie, że wielu kierowcom, którzy trzymali tylko jedną rękę na kierownicy, zdarzyło się bez powodu zjechać do rowu lub wypaść z drogi?

 

Przejeżdżanie na pomarańczowym

Jazda na późnym pomarańczowym jest ogromnie niebezpieczna! Kierowcom z dużych miast zdarza się dociskanie gazu, gdy tylko zobaczą ten kolor na sygnalizatorze i przejeżdżają przez skrzyżowanie z nadmierną prędkością. A to może doprowadzić do kolizji, zwłaszcza że po innej stronie skrzyżowania właśnie wtedy może się już zapalać zielone światło…

 

Jazda na rezerwie

Wiemy, wiemy – na stację macie nie po drodze, jest za daleko, nie chce Wam się jechać, i tak dalej, i tak dalej. Pali się rezerwa, a Wy macie luz, bo przecież jeszcze możecie przejechać mnóstwo kilometrów. Niestety, ale regularne ignorowanie tego sygnału może doprowadzić do rdzewienia zbiornika paliwa, które jest higroskopijne, a nawet do zapchania filtra paliwa, uszkodzenia całego układu wtryskowego, a nawet szybszego zużycia pompy paliwowej. To jak, na stację teraz Wam będzie zawsze po drodze? :)

 

Ignorowanie kontrolek

Regularne eksploatowanie samochodu powoduje wzrost ryzyka pojawienia się którejś z kontrolek na desce rozdzielczej. Nie muszą one oznaczać od razu tragedii i braku możliwości dalszej jazdy, przeważnie będą sygnalizować o awarii, którą można szybko naprawić. Kierowcy często bagatelizują ten widok i jeżdżą dalej, bez stresu. A niestety taka forma ignorancji to prosta droga do warsztatu ze znacznie większą awarią i kosztem naprawy.

 

Próg zwalniający nie oznacza „przyspiesz!”

Widząc próg zwalniający wcześniej, należy też wcześniej zwolnić i wjechać na niego powoli. Niestety wciąż kierowcom zdarza się wytracać prędkość na chwilę przed wjazdem na próg. A to powoduje, że wjeżdżają na niego z większym impetem, a nawet hamują bezpośrednio na nim. W efekcie ryzykując poważnym uszkodzeniem zawieszenia albo elementów układu hamulcowego!

 

Jazda na zbyt niskich obrotach

Niektórym kierowcom zdarza się często jeździć na zbyt niskich obrotach silnika. Teoretycznie obniża to zużycie paliwa, ale w praktyce może doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej, zwłaszcza tej, która ma dwumasowe koło zamachowe. Ono bardzo nie lubi niskich obrotów, bo drgania jednostki napędowej są wtedy znacznie większe, a koło musi je tłumić. Ponadto, w praktyce zużywa się wtedy znacznie więcej paliwa. Auto wolniej nabiera prędkości, co powoduje większe zużycie paliwa i generuje niepotrzebne obciążenia konkretnych elementów.

 

Nadużywanie klimatyzacji

Klimatyzacja w krótkim czasie nie będzie w stanie od razu schłodzić mocno nagrzanej kabiny, dlatego trzeba ją używać umiejętnie – najlepiej najpierw przewietrzyć auto, a dopiero po ruszeniu z miejsca włączyć obieg zamknięty. Temperaturę powinno się ustawić na minimalnie niższą niż ta na zewnątrz, na jakieś 2-3 minuty. Później stopniowo powinno się zmniejszać temperaturę, ale bez drastycznej różnicy od tej z zewnątrz! W przypadku klimatyzacji manualnej dobrze w pierwszej kolejności przełączyć nadmuch na szybę i nogi, a dalej na ciało.

 

Nadmierne korzystanie z systemów wsparcia kierowcy

Nie jesteśmy przeciwni nowoczesnym technologiom, o ile nie zmniejszają uwagi kierowcy. Oczywiście mają wspierać w trasie i pomagać kierującemu, ale musicie pamiętać, że to wciąż wyłącznie systemy, które nie zwalniają Was z obowiązku zachowania uwagi na trasie! Poza tym, elektronika ma również swoje wady – gdy kamery cofania lub czujniki będą brudne, to nie pomogą Wam w ogóle. Nie ufajcie nadmiernie systemom wsparcia kierowcy, bo może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji!

 

Korzystanie z telefonu w czasie jazdy

Bardzo niebezpieczny nawyk. Nawet jeśli stoicie na światłach i macie czerwone, nie możecie w tym czasie używać telefonu, ponieważ wciąż jesteście uczestnikami ruchu drogowego. W takiej sytuacji policjanci również mogą Was ukarać mandatem w wysokości 500 zł. Telefon rozprasza Waszą uwagę, która w całości powinna być poświęcona jeździe. Jeśli chcecie zadzwonić, korzystajcie z zestawów bezprzewodowych, nagłośnienia w aucie i Bluetooth, a najlepiej zadzwońcie na postoju.

 

Jazda z zachowaniem granic tolerancji

W Polsce często jeździ się z prędkością o 10 km/h wyższą niż wskazuje obowiązujący limit prędkości. Kierowcy potocznie mówią o tym „granica tolerancji”, bo ani fotoradary ani policjanci nie będą zatrzymywać kierującego autem jadącym zaledwie 10 km/h więcej niż pozwalają przepisy. Niektórzy nawet podnoszą tę granicę do 15 km/h, argumentując, że to mało dla policjantów, by ich zatrzymano. Przypominamy, że limity prędkości nie powstały po to, by dokuczać kierowcom, ale by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli praktykujecie takie zachowanie, przestańcie!

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.