Ogłoszono zwycięzców Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce za rok 2020

Ocena:

0/5 | 0 głosów

eborowik wt., 06/29/2021 - 13:37

 
PAP/M. Kmieciński
Znane już są samorządy terytorialne, które zostały polskimi liderami w gospodarowaniu środkami finansowymi w 2020 roku. Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowała Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu) we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Opracowanie oparte na zestawieniu parametrów finansowych obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Naukowcy zbadali ich sposób gospodarowania pieniędzmi korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie samorządy składają do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Zwycięzcy wyłaniani są w pięciu kategoriach. W tym roku laureatami zostali:

- Chojnice, woj. pomorskie - gmin wiejskie; 
- Poddębice, woj. łódzkie - gminy miejsko-wiejskie;
- Podkowa Leśna, woj. mazowieckie – gminy miejskie;
- Poznań - miasta na prawach powiatu;
- powiat wrocławski - powiaty ziemskie.

Prof. Bartłomiej Nita, prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wyjaśnił, że podstawowym celem rankingu jest wyjaśnienie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego za rok 2020. „Dodatkowo uwzględniliśmy wpływ pandemii na kondycję samorządów. Uzupełniliśmy prowadzone analizy o nakłady prowadzone na przeciwdziałanie i usuwanie skutków pandemii. Zachowaliśmy te same kryteria oceny, te same wskaźniki, co w latach ubiegłych - dla zachowania porównywalności tego rankingu” – tłumaczył prof. Nita.

Dla celów metodologicznych został zbudowany syntetyczny indeks będący pochodną siedmiu składników: udziału dochodów własnych samorządu w dochodach ogółem, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach, obciążenia wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udziału środków europejskich w wydatkach, relacji zobowiązań do dochodów oraz udziału podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Prof. Nita zwrócił uwagę na spektakularny sukces Chojnic w grupie gmin wiejskich, ponieważ rok wcześniej ta gmina znajdowała się na 256. miejscu. Poddębice z kolei - laureat kategorii gminy miejsko-wiejskie w poprzednim roku był na ósmej pozycji. „Gmina zaliczyła duży awans i decydujący był wskaźnik wydatków inwestycyjnych i środków europejskich w wydatkach ogółem” – zaznaczył prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Podkowa Leśna utrzymała wysoką pozycję, awansując z 3. miejsca w 2019 roku. Wszystkie wskaźniki w tej gminie są na bardzo wysokim poziomie. Poznań wskoczył na pierwsze miejsce z ubiegłorocznej czwartej lokaty, o czym zaważył wskaźnik dotyczący dochodów własnych oraz relacja nadwyżki operacyjnej do dochodu ogółem. Powiat wrocławski powtórzył swoje ubiegłoroczne zwycięstwo wśród powiatów ziemskich. 

Ogłoszeniu wyników towarzyszyły debaty z udziałem władz samorządowych oraz przedstawicieli urzędów centralnych.

Podczas dyskusji „Po pierwsze finanse. Jak bardzo pandemia wpłynęła na budżety JST?” Grzegorz Czarnocki, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych odnosząc się do wpływu pandemii na kondycję finansową samorządów powiedział, że „twarde dane pokazują, że nastąpiło pewne załamanie w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ale to załamanie nie jest drastyczne. Jeśli patrzymy na zbiorcze wykonanie budżetu i dynamikę dochodu w stosunku do roku 2019 - to ogólnie dynamika ta była dodatnia, dochody ogółem wzrosły o 9,5 proc. - mówił Czarnocki. - Natomiast jedynym źródłem dochodu, które zostało niewykorzystane i którego dynamika jest ujemna są udziały podatkowe. Jest lepiej niż się spodziewaliśmy, ale na pewno została zahamowana dynamika wzrostu dochodu, która cieszyła samorządowców” – wskazał. 

Piotr Sęczkowski, burmistrz zwycięskich Poddębic powiedział, że tuż przed pandemią gmina rozpoczęła wielomilionowe inwestycje drogowe i kanalizacyjne oraz rewitalizację kompleksu geotermalnego. Tymczasem – w wyniku pandemii - zmniejszyły się wpływy do budżetu gminy z tytułu podatku dochodowego. „Ale pojawił się Fundusz Inwestycji Lokalnych, jego pierwsze rozdanie i to uratowało nasze przedsięwzięcia. Dziś możemy być szczęśliwi, że jesteśmy na pierwszym miejscu w rankingu” – zaznaczył Sęczkowski. Dodał jednak, że obawiając się przyszłości związanej m.in. z nowymi regulacjami prawnymi, gmina nadal trzyma swój budżet w ryzach. 

„Odczuwamy negatywne skutki pandemii, ale kondycja finansowa Podkowy Leśnej jest stabilna od paru lat – stwierdził Artur Tusiński, burmistrz Miasta Podkowa Leśna. Lecz on również nie krył niepokoju, co do utrzymania stabilności wpływów gminy. - Podkowa ma bardzo duży udział w podatkach od osób fizycznych, a zatrzymaliśmy się już dwa lata temu na tym samym poziomie” – tłumaczył. 

„Środki z budżetu powinny być w sposób transparentny kierowane tam, gdzie samorząd, nawet najlepiej zarządzany, nie jest w stanie wygenerować dochodów własnych. Ale również bogate gminy potrzebują stabilnego finansowania, one negatywnie odbiorą dalsze załamanie dochodów podatkowych. Pewna gwarancja dochodów podatkowych powinna być gdzieś zapisywana” – podsumował dyskusję prezes Krajowej Rady RIO.

Temat drugiej debaty brzmiał „Inwestycje w gminie – czy to recepta na kryzys?”. Okazuje się, że nie wszystkie gminy zrezygnowały z inwestycji w trudnym, covidowym roku. „Nie zatrzymaliśmy inwestycji w Gliwicach mimo specyficznego roku. Wyszliśmy z założenia, że ich dalsze realizowanie jest najlepszą receptą na kryzys, bo daje pracę – mówił Adam Neumann, prezydent Gliwic, trzecich w rankingu w kategorii miast na prawach powiatu. - Rok 2020 zamknęliśmy z niezłym bilansem, porównywalnym do lat poprzednich Były mniejsze wpływy, ale odpowiednio wcześnie zareagowaliśmy i ograniczyliśmy wydatki miasta. Na tyle skutecznie, że mniejsze wpływy zostały zbilansowane mniejszymi wydatkami” - tłumaczył. 

Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego powiedział, że również ten powiat zwiększył w tym czasie inwestycje. „Budżet powiatu to 200 mln zł, z czego na inwestycje wydajemy średnio 30 proc.” – poinformował.

Zdaniem Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju samorządy były beneficjentami różnych tarcz uruchomionych przez rząd w 2020 r. „Wydaje mi się, że samorządy były na kilka sposobów beneficjentami tych działań. Ponieważ te działania antykryzysowe chroniły miejsca pracy, to spowodowało stabilność po stronie dochodów - zarówno na poziomie samorządowym, jak i całego państwa - stwierdził Borys. - Działania PFR stabilizowały finanse publiczne i samorządy mogły realizować inwestycje, które wcześnie zaplanowały” - uzupełnił. 

Jak podkreślił biorąc pod uwagę cztery kwartały ub.r. wydatki inwestycyjne były bliskie historycznego rekordu. Łącznie jednostki sektora samorządowego wydały blisko 50 mld na inwestycje. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
 

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.