Pekin - w poniedziałek szansa Gąsienicy-Daniel, pierwszy start biathlonistek

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Po serii dobrych występów w Pucharze Świata i wysokiej szóstej lokacie w ubiegłorocznych mistrzostwach globu przed alpejką Maryną Gąsienicą-Daniel w poniedziałek najważniejszy start w karierze i życiowa szansa - występ w slalomie gigancie w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

 

W zeszłym sezonie 27-letnia narciarka z Zakopanego wdarła się do szerokiej czołówki światowej w swojej koronnej konkurencji, czego efektem było wysokie szóste miejsce w mistrzostwach globu w Cortina d'Ampezzo. W bieżącym również odnotowała kilka udanych startów, m.in. trzykrotnie była szósta w PŚ i jest siódma w klasyfikacji giganta, a w pojedynczych przejazdach nawiązywała równorzędną walkę z najlepszymi.

 

W poniedziałek najważniejsza próba - start w igrzyskach w Pekinie. Atmosferę olimpijską już zna, bo była w Soczi i Pjongczangu, ale tam balansowała na granicy trzeciej i czwartej dziesiątki. Teraz oczekiwania są dużo większe.

 

"Zrobiłam wszystko, by przygotować się jak najlepiej do tego występu, ale niczego nie mogę obiecać" - przyznała zawodniczka trenowana przez Marcina Orłowskiego.

 

Pierwszy przejazd slalomu giganta na stoku w Narodowym Centrum Narciarstwa w Yanqing o godz. 2.30 czasu polskiego. Gąsienica-Daniel, jedna z czterech biało-czerwonych w 82-osobowej stawce, pojedzie z numerem 12. Jako pierwsza ruszy na trasę Słowaczka Petra Vlhova, wielka faworytka Amerykanka Mikaela Shiffrin, która wygrała cztery lata temu w Pjongczangu, wylosowała "siódemkę", a liderka PŚ w tej specjalności Szwedka Sara Hector pojedzie tuż przed nią.

 

Początek drugiego przejazdu - o godz. 7.30.

 

Polacy wciąż czekają na pierwszy olimpijski medal w narciarstwie alpejskim - najbliżej, w 1998 roku w Nagano, był Andrzej Bachleda-Curuś jr, który zajął piątą lokatę w kombinacji. Z kolei w 1984 roku w Sarajewie Małgorzata Tlałka była szósta w slalomie.

 

Między dwoma przejazdami slalomu giganta kobiet o medale w zjeździe powalczą alpejczycy. Pierwotnie ta konkurencja była zapowiedziana na niedzielę, ale z powodu zbyt silnego wiatru została przełożona.

 

Poza alpejkami, po raz pierwszy z polskiej ekipy w Pekinie zaprezentują się biathlonistki. Na starcie biegu na 15 km pojawią się Monika Hojnisz-Staręga, Anna Mąka, Kinga Zbylut i Kamila Żuk.

 

Największe nadzieje towarzyszyć będą występowi tej pierwszej. Liderka kadry wyruszy na trasę o godz. 10.17 czasu polskiego. Mająca w dorobku brąz mistrzostw świata z 2013 roku, ale w biegu ze startu wspólnego, cztery lata temu w Pjongczangu była blisko medalu olimpijskiego, gdy właśnie w biegu na 15 km zajęła szóste miejsce. Z kolei cztery lata wcześniej w Soczi "masowy" ukończyła jako piąta.

 

Pochodząca z Chorzowa 30-letnia biathlonistka zapewne nie miałaby nic przeciwko temu, że powiedzenie "do trzech razy sztuka" spełniło się właśnie w Chinach. Ten sezon w jej wykonaniu nie nastraja jednak optymistycznie, bo najlepszy wynik to 13. miejsce w biegu na dochodzenie w Oberhofie.

 

Mało czasu na świętowanie wywalczonego na obiekcie normalnym brązowego medalu miał skoczek narciarski Dawid Kubacki. W poniedziałek o godz. 12.45 przystąpi on wraz z szóstym w niedzielę Kamilem Stochem oraz Kingą Rajdą i Nicole Konderlą do pierwszych w historii olimpijskich zmagań drużyn mieszanych. Obie podopieczne trenera Łukasza Kruczka słabo spisaly się indywidualnie i miejsce w "ósemce" było sukcesem Polaków.

 

Wśród 30 panczenistek zgłoszonych do startu (początek o godz. 9.30) na 1500 m są Natalia Czerwonka i Magdalena Czyszczoń. Ta druga pobiegnie już w drugiej parze z Belgijką Sandrine Tas, a jej koleżanka w ósmej z Czeszką Nikolą Zdrahalovą.

 

Czerwonka, dwukrotna medalistka olimpijska w drużynie z Vancouver i Soczi, miała być chorążym polskiej ekipy podczas piątkowej ceremonii otwarcia igrzyska, ale - podobnie jak Czyszczoń i spora część łyżwiarskiej kadry - po przybyciu do Chin miała pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Obie panczenistki, które jako pierwsze spośród biało-czerwonych zaprezentują się w National Speed Skating Oval, zwolnione z izolacji zostały dopiero w piątek.

 

Pierwsze ślizgi czekają w poniedziałek także saneczkarkę Klaudię Domaradzką. Polka nie zalicza się do faworytek, choć w tej konkurencji przed pół wieku biało-czerwone należały do światowej czołówki, m.in. Irena Pawełczyk była czwarta w olimpijskiej rywalizacji w Innsbrucku w 1964 roku.

 

Na innych arenach rozdane zostaną medale w short tracku - kobietom za wyścig na 500 m, którego wielką nieobecną jest Natalia Maliszewska, a mężczyznom na dystansie dwukrotnie dłuższym, snowboardzie - w slopestyle'u mężczyzn oraz zakończą się zawody drużynowe w łyżwiarstwie figurowym.(PAP)

 

pp/ co/

pap

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.