Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Od 15 listopada w 6 placówkach w województwie świętokrzyskim można wykonać bezpłatną, profilaktyczną pełną kolonoskopię w ramach p rogramu badań przesiewowych raka jelita grubego.

źródło: pixabay.com

Kto może skorzystać z programu?

Program przeznaczony jest dla osób w wieku:

 • 50 - 65 lat;
 • 40 - 49 lat posiadających krewnego pierwszego stopnia (rodzeństwo, rodzice oraz dzieci), u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat i u których nie występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego.

Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego), jeżeli tylko nie ma przeciwko temu wskazań medycznych. W uzasadnionych przypadkach:

 • po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych, w tym cięciach cesarskich i operacjach będących wynikiem powikłań medycznych,
 • po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości,
 • świadczeniobiorcom, którzy zgłaszają u świadczeniodawcy duży lęk przed wykonaniem badania kolonoskopia może być wykonana w znieczuleniu ogólnym (sedacji).

 

Gdzie na badania?

Lp.
Nazwa placówki
Adres miejsca udzielania świadczeń
Telefon
1 PZU ZDROWIE SPÓŁKA AKCYJNA

ul. PADEREWSKIEGO 4B

25-017 KIELCE

41 367 17 00
2

ŚWIĘTOKRZYSKIE CENTRUM ONKOLOGII SAMODZIELNY PUBLICZNY

ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W KIELCACH

ul. ARTWIŃSKIEGO 3

25-734 KIELCE

41 367 43 70
3 ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W PIŃCZOWIE

ul. ARMII KRAJOWEJ 22

28-400 PIŃCZÓW

41 357 30 31
4

SZPITAL SPECJALISTYCZNY DUCHA ŚWIĘTEGO W

SANDOMIERZU

ul. SCHINZLA 13

27-600 SANDOMIERZ

15 833 06 60
5

ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W SKARŻYSKU KAMIENNEJ

SZPITAL POWIATOWY IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

ul. SZPITALNA 1

26-110 SKARŻYSKO-KAMIENNA

516 209 230
6

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ ZAKŁADÓW

OPIEKI ZDROWOTNEJ W STASZOWIE

ul. 11 LISTOPADA 78

28-200 STASZÓW

15 864 87 06

 

Ponadto Świętokrzyski OW NFZ ogłosił kolejny konkurs na realizację programu i od 12 grudnia liczba placówek jeszcze się zwiększy. W ramach programu wykonane jest badania przesiewowe polegającego na realizacji pełnej kolonoskopii. Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. W ramach kwalifikacji pacjenta do programu, realizator jest zobowiązany do wydania pacjentowi preparatu oczyszczającego jelito oraz instrukcji jego zastosowania.

 

 Kryteria kwalifikacji do programu:

Osoby w wieku:

 • 50–65 lat;
 • 40–49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego

 

 Osoby, u których:

 • występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego;
 • kolonoskopia została wykonana w okresie ostatnich 10 lat.

 

Badanie w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) przysługuje każdemu pacjentowi, który nie ma do tego przeciwskazań medycznych. Dostęp do badania w znieczuleniu ogólnym (sedacji) przysługuje pacjentom:

 • ​po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych, w tym cięciach cesarskich i operacjach będących wynikiem powikłań medycznych,
 • po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości,
 • świadczeniobiorcom, którzy zgłaszają u świadczeniodawcy duży lęk przed wykonaniem badania.

 

źródło: Świętokrzyski OW NFZ

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

2022-12-05

Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

Przed nami mikołajki i pierwsza okazja, aby podarować bliskiej osobie świąteczny upominek. Serwis Prezentmarzeń realizując badanie sprawdził jakie cechy powinien mieć wymarzony upominek? Komu najbardziej chcemy go podarować? Jakie mamy pomysły na prezent marzeń dla bliskiej osoby?
Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

2022-12-05

Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

Amazońska mikstura, której popularność rośnie także na zachodzie, ma leczyć duszę i wspomagać ciało. Czy rzeczywiście tak działa, czy może raczej jest niebezpieczna? Co na to nauka?
Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

2022-12-05

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut – mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.
Męska „menopauza” - fakt czy mit?

2022-12-05

Męska „menopauza” - fakt czy mit?

O menopauzie słyszała z pewnością większość dorosłego społeczeństwa. Z mężczyznami jest trochę inaczej, choć w mediach nie tak rzadko można natknąć się na słowo "andropauza", które ma odnosić się do problemów dojrzałych panów - na wzór tych, których doświadczają panie. Co ciekawe, w świecie medycznym nie ma konsensusu, że istnieje męską menopauza...
Policjanci pracują nie tylko na służbie

2022-12-04

Policjanci pracują nie tylko na służbie

Służba w Policji, to coś więcej niż tylko praca w wyznaczonych godzinach. Po raz kolejny dowiódł tego mł. asp. Rafał Maziejuk z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach. Będą po służbie w sklepie spożywczym obezwładnił mężczyznę, który ukradł butelkę alkoholu i groził ekspedientce młotkiem oraz nożem. Za kradzież rozbójniczą, może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

2022-12-04

Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

– Aby mieć więcej pracowników, więcej osób wykwalifikowanych w różnych zawodach, potrzebujemy ścisłej współpracy z przemysłem i sektorem gospodarczym. I to właśnie robimy podczas WorldSkills – to jest ścisła kooperacja między szkołami i uczelniami a światem biznesu i przemysłu – mówi dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland. W minionym tygodniu w Gdańsku odbył się krajowy etap kwalifikacji do tych międzynarodowych zawodów, w którym prawie 200 zawodników rywalizowało ze sobą w 22 takich konkurencjach jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, fryzjerstwo czy gotowanie. Zwycięzcy wywalczyli sobie bilety na przyszłoroczne EuroSkills 2023 – czyli europejskie kwalifikacje do etapu światowego.
Polskie produkty mleczne dla wszystkich

2022-12-04

Polskie produkty mleczne dla wszystkich

Dieta powinna być różnorodna - to nasz sposób odżywiania, w którym wszystkie dostępne składniki odżywcze odgrywają bardzo ważną rolę. Patrząc na talerz zdrowego żywienia, proponowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, widać wyraźnie mleko i jego przetwory odgrywające istotną rolę w naszej diecie.
3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

2022-12-03

3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

Jeśli nasze włosy są pozbawione witalności, oklapnięte i słabe, często winimy za to naturę. Jednak w wielu przypadkach zły wygląd naszych włosów może być efektem niewłaściwej pielęgnacji i przede wszystkim złych nawyków. Oto 3 istotne błędy wpływające na kondycję kosmyków, których należy unikać, aby nie niszczyć włosów.
Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

2022-12-03

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

Za lenistwo i nieodśnieżenie samochodu można otrzymać mandat od 50 do nawet 3000 zł! I co ciekawe, nawet podczas samego odśnieżania można zostać ukaranym karą grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźcie!
Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

2022-12-03

Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który przeszło dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Kara dotyczyła stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. SOKiK w uzasadnieniu ustnym wskazał m.in., że mechanizm ustalania kursów przez bank jest obiektywny, a stosowanie spreadów jest normalną praktyką rynkową. Nieprawomocne na razie rozstrzygnięcie może mieć duży wpływ na sprawy frankowe, które toczą się przed polskimi sądami. Te będą bowiem brać go pod uwagę w swoim orzecznictwie.