Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Mimo trudnych warunków w czasie wegetacji, w ubiegły piątek ustanowiono Rekord Polski na największy plon buraka cukrowego zebranego z jednego hektara. Uzyskany wynik to 112,11 t/ha buraka cukrowego o polaryzacji 16%. Wydarzenie miało miejsce w Otmuchowie, w województwie opolskim. Proces zbioru i pomiaru odbywał się pod nadzorem sędziego z Biura Rekordów. W gospodarstwie stosowane były rozwiązania z autorskiego programu „Idę po Rekord”, stworzonego przez specjalistów z PUH „Chemirol” sp. z o.o.

źródło: pixabay.com

Tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla polskich rolników. Pierwsze siewy rozpoczęły się pod koniec marca. Na początku sezonu, opady były zatrważająco niskie. Plantatorzy musieli zmierzyć się z nierównomiernymi oraz długimi wschodami. W niektórych lokalizacjach pojawiały się burze piaskowe, które zasypywały wschodzące rośliny, a tym samym uszkadzały liście. Rolnicy stosowali po kilka zabiegów herbicydowych. Tak trudne warunki powodowały, że klienci obawiali się niskich plonów. Od września rozpoczęły się intensywne zbiory buraków, które były opóźnione o prawie dwa tygodnie. Jednak decyzja ta okazała się słuszna, ponieważ plony okazały się wysokie i wynagrodziły wielu rolnikom ciężki sezon. Tak było również w przypadku gospodarzy z Otmuchowa, w woj. opolskim, którzy przystąpili do programu „Idę po Rekord” licząc na wsparcie w osiągnięciu bardzo dobrego plonowania buraków cukrowych.

18 listopada 2022 r. w asyście sędziego z Biura Rekordów, na terenie Gospodarstwa Rolnego Konrada i Waldemara Rusek został ustanowiony Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego. Plon, jaki osiągnęli rolnicy to 112,11 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Plon netto II buraka cukrowego dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70%. Tak imponujący wynik był możliwy dzięki indywidualnie dobranej technologii w ramach programu „Idę po Rekord”. Na polu zastosowano produkty z portfolio PUH „Chemirol” sp. z o.o. i INNVIGO Sp. z o.o., w tym niezawodną ochronę fungicydową. Użyto również preparatu BlueN®, który już w roku premiery na polskim rynku zdobył tytuł Innowacyjnego Produktu Rolniczego 2022.

„Nasza historia z rolnictwem trwa już wiele lat. Gospodarstwo prowadzi mój syn, którego wspieram każdego dnia. Mamy około 100 ha ziemi, w tym uprawy rzepaku, pszenicy oraz buraka cukrowego. Na zaproszenie Chemirolu podjęliśmy wyzwanie ustanowienia Rekordu Polski. Przedstawione technologie w ramach programu >>Idę po Rekord<< były idealnym rozwiązaniem w przypadku naszych upraw. Profesjonale doradztwo, ze strony Chemirolu było odczuwalne na każdym etapie współpracy. Bardzo się cieszymy z rekordowego wyniku, tym bardziej że został osiągnięty na gruntach klasy III i IV gleby" – powiedział właściciel gospodarstwa Waldemar Rusek.

W 2021 r. narodziła się idea programu „Idę po Rekord”, który w swoich założeniach ma umożliwiać klientom spółki dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Projekt jest przygotowany dla upraw: rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Do programu może zapisać się każdy Rolnik i na bieżąco otrzymywać autorskie recepty, umożliwiające optymalizacje produkcji rolnej. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony www.ideporekord.pl.

„Trudna sytuacja w branży rolniczej, wysokie ceny nawozów, zmiany na ryku surowców i energii powodują, że rolnicy muszą odpowiednio dobierać produkty, aby uzyskać obfite plony. Plantatorzy nie mogą ryzykować i inwestować w niesprawdzone rozwiązania. Oczekują fachowego i profesjonalnego doradztwa. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi PUH „Chemirol” sp. z o.o., które proponuje najlepsze rozwiązania dobrane odpowiednio do gospodarstwa w ramach programu >>Idę po Rekord<< – powiedział Piotr Smolarek z PUH „Chemirol” sp. z o.o.

W ramach pomiarów indywidualnych rekordów gospodarstw Chemirol korzysta z obecności sędziego z Biura Rekordów. Biuro Rekordów, z ponad 8 - letnią historią i olbrzymim dorobkiem także w zakresie rekordów Guinnessa, od 2014 roku oficjalnie pomaga firmom, organizacjom, instytucjom publicznym w biciu i ustanawianiu rekordów. Pomiary plonów buraka cukrowego były ostatnim etapem w I edycji programu „Idę po rekord”. Chemirol jako firma realizująca misję bycia partnerem i doradcą w rolnictwie, każdego dnia stoi u boku polskiego rolnika. Wysokie wyniki osiągnięte w ramach tego projektu potwierdzają, że hasło „Partner i Doradca w Rolnictwie” to słowa, które są potwierdzone widocznymi efektami.

 

Źródło informacji: Chemirol

Źródło: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.