Słowacki Sandberg Capital kupuje za setki milionów mniejszościowy udział w Grupie Daktela, która jest wiodącym dostawcą system call/contac center w chmurze do obsługi klienta

Ocena:

0/5 | 0 głosów

mherman pon., 07/05/2021 - 08:55
Daktela - Richard Baar, David Hájek, założyciele Dakteli

 
Słowacka spółka private equity Sandberg Capital nabyła mniejszościowy udział czeskiego lidera na rynku rozwiązań technologicznych do komunikacji z klientami - Daktela. To druga znacząca inwestycja Sandberg Capital z nowo utworzonego funduszu, który został uruchomiony w styczniu br.

Sandberg Capital, za pośrednictwem Sandberg Investment Fund II, nabył udziały w szybko rozwijającej się czeskiej spółce technologicznej Daktela, skupiającej się na dostarczaniu kompletnych rozwiązań dla contact center i komunikacji z klientami. Po inwestycji większościowy udział nadal mają założyciele David Hájek i Richard Baar. Obydwaj, wraz z obecnym zarządem, będą nadal zarządzać spółką.

„W zakresie komunikacji z klientami dzisiejsze firmy są zmuszone do ciągłego doskonalenia i poszerzania swoich usług. Segment rozwiązań komunikacyjnych ma ogromny potencjał i dlatego jest dla nas wspólnym wyzwaniem, by stanąć w największych zmianach, które będą kształtować rynek w przyszłości. Cieszymy się na współpracę z Davidem i Richardem w dalszym rozwoju firmy” – powiedział Michal Rybovič, partner funduszu Sandberg Capital.

Przypomniał również, że Sandberg Capital od dawna działa w dziedzinie telekomunikacji i dlatego widzi duże możliwości dalszego rozwoju jakościowych rozwiązań opracowywanych przez Daktela.

Historia sukcesu z Czech

Daktela stworzyła nowoczesne rozwiązanie contact center w chmurze odpowiednie dla małych firm i dużych contact center. Działa na rynku czeskim od 2005 roku i z autorskiego rozwiązania centrali telefonicznej obsługującej tylko kanał głosowy, stopniowo rozszerzyła się na inne kanały komunikacji (np. e-mail, sms, czat internetowy, WhatsApp, Facebook messenger i inne) i tym samym stworzyła produkt „wszystko w jednym” do efektywnego zarządzania i administrowania komunikacją między firmami a ich klientami. Z rozwiązania korzystają firmy z różnych dziedzin – od e-commerce, przez biura podróży, po firmy energetyczne i call center.

Trzy lata temu firma zdecydowała się na oferowanie swojego produktu na rynkach zagranicznych, co zaowocowało sukcesami oddziałów na Słowacji, Węgrzech, w Polsce i Wielkiej Brytanii, ale ma klientów na całym świecie, m.in. w Meksyku, Wietnamie i na Filipinach. W tym okresie personel Dakteli powiększył się o 350 procent do 80 osób. Jednocześnie firma stworzyła zupełnie nowy program partnerski, który ma znacząco wspierać dalszą ekspansję zagraniczną.

„Dzięki fuzji z Sandberg Capital i ich doświadczeniu w ekspansji, zarządzaniu i telekomunikacji, chcemy w ciągu pięciu lat stać się liderem rynku CEE w obszarze contact center i obsługi klienta, ale także jednym z głównych graczy na rynku zachodnim. Głęboko wierzymy, że razem możemy spełnić te wizje, a następnie wkroczyć w inne części świata” – powiedział Richard Baar, dyrektor generalny Daktela, który podkreślił, że wraz z wejściem firmy Sandberg rozpoczyna się nowa era Dakteli.

Fakt, że Sandberg ma ogromne doświadczenie w dziedzinie telekomunikacji, powinien pomóc im w realizacji ambitnych celów. W ich portfolio znajduje się również operator telekomunikacyjny SWAN, z którym Daktela współpracuje od dawna.

Ta sama wizja z nowym inwestorem

Daktela zdecydowała się dołączyć do partnera inwestycyjnego na początku zeszłego roku.

„Byliśmy zaskoczeni, jak duże zainteresowanie wzbudziło to wśród inwestorów. W bardzo krótkim czasie mieliśmy na stole kilka ofert. Od samego początku oferta Sandberg Capital i całościowe podejście do nas rezonowały. Negocjacje były bardzo konstruktywne, ale jak najbardziej ważne było to, że my na początku pierwszego spotkania przekonaliśmy się, że nasze wizje tego, dokąd Daktela powinna się udać w przyszłości, są takie same” – powiedział David Hajek, jeden z założycieli Dakteli, który obecnie poświęca się dalszej ekspansji na zagraniczne rynki.

Martin Skaba, menedżer inwestycyjny, który zarządzał całym procesem akwizycji w imieniu Sandberg Capital, potwierdził, że Daktela przyciągnęła ugruntowany krajowy i międzynarodowy zespół ludzi o niemal rodzinnej atmosferze, najlepszych ekspertów, ale przede wszystkim sam produkt. „Daktela dostarcza swoim klientom światowej klasy rozwiązania, które można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb każdego klienta. To właśnie elastyczność i doskonałe referencje produktowe przekonały nas o ogromnym potencjale firmy”.

Daktela była reprezentowana podczas przejęcia przez firmę doradztwa transakcyjnego VICF oraz kancelarię CEE Attorneys. Sandberg Capital współpracował z doradcami finansowymi PWC oraz kancelarii prawnej Kocián Šolc Balaštík.

Strony ustaliły, że wartość i szczegóły transakcji nie zostaną ujawnione.

O grupie Daktela

Grupa Daktela powstała w 2005 roku. W ubiegłym roku, pomimo pandemii koronawirusa, przeżyła szybki rozwój. Całkowity skonsolidowany obrót wzrósł rok do roku do 178 milionów CZK, a EBITDA po raz pierwszy przekroczyła 50 milionów CZK. Daktela świadczy usługi dla ponad 850 klientów w całej Europie, w tym wiodących graczy e-commerce, takich jak Notino, Rohlík, Mall, Muziker oraz dostawców usług outsourcingu call center, takich jak Conectart i Paradigma. Daktela świadczy również swoje usługi za pośrednictwem swojej sieci partnerskiej w całej Europie. Ważnymi partnerami są m.in. czeski T-Mobile, słowacki SWAN czy globalni ER Associates. Kilka interesujących projektów jest również realizowanych na technologiach Dakteli, takich jak „Smart Quarantine” w Czechach, gdzie kilka tysięcy operatorów wykorzystuje co miesiąc technologię call center do obserwacji kontaktów osób zarażonych przez COVID-19. Ten modułowy system informatyczny do komunikacji awansował do finału konkursu „IT Produkt Roku 2021” magazynu ComputerWorld.

O Sandberg Capital

Sandberg Capital została założona w 2014 roku i jest spółką zarządzającą private equity, która koncentruje się na inwestycjach w małe i średnie firmy na Słowacji oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W styczniu 2021 roku Sandberg otworzył swój drugi fundusz inwestycyjny, który powstał z kapitałem w wysokości 109 mln euro i został zainwestowany głównie przez inwestorów instytucjonalnych, w tym jednego z największych inwestorów w Europie - Europejski Fundusz Inwestycyjny. Wejście do Daktela to druga akwizycja tego funduszu. W swoim pierwszym funduszu Sandberg capital zarządza aktywami o wartości ponad 250 mln EUR, które zainwestował w IT, telekomunikację, rolnictwo, edukację i handel detaliczny. Tworzy i zarządza alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi krajowymi i zagranicznymi za zgodą Narodowego Banku Słowacji.

Źródło informacji: Daktela

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.