Sposób odżywiania pracowników a efektywność firm

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Na regularną aktywność fizyczną wielu osobom brakuje czasu, niektórzy stosują doraźne diety, a po ich zakończeniu wracają do poprzedniej wagi. Coraz powszechniejsze stają się choroby spowodowane złym odżywianiem – to wyzwanie, któremu biznes będzie musiał wkrótce stawić czoła.

źródło; pixabay.com

Jak pokazują dane ZUS od 2014 roku rośnie dynamicznie liczba zwolnień lekarskich i dni, które Polacy spędzają na L4. Rekord padł w 2017 roku, gdyż wówczas Polacy spędzili łącznie aż 246 mln dni na zwolnieniach chorobowych. Dane ZUS z ostatnich kilku lat potwierdzają, że problemy zdrowotne polskich pracowników nasilają się, co powoduje coraz większe koszty dla biznesu oraz dla wszystkich podatników. W dobie ograniczonych zasobów kadrowych każda niedyspozycja pracownika z powodu choroby dezorganizuje pracę firmy i jest dla niej dodatkowym kosztem, którego można uniknąć.

Złe nawyki żywieniowe oraz ciągły pośpiech i ekspozycja na stres przekładają się wprost na problemy ze zdrowiem, a w konsekwencji na większą skłonność do absencji oraz obniżanie efektywności firmy. Szereg niezależnych organizacji, które zajmują się żywieniem, zgadza się, że pracownicy polskich firm odżywiają się nieprawidłowo, zwłaszcza w pracy.

W 2017 roku firma doradcza Human Power przeprowadziła badanie na próbie tysiąca pracowników polskich firm. Jak pokazały wyniki, aż 1/3 tej grupy codziennie je zupki rozpuszczalne, gotowe posiłki lub fast foody. Jednocześnie ponad połowa badanych nie uwzględnia warzyw i owoców w każdym posiłku. Nieodpowiednia dieta, uboga w świeże warzywa i owoce powoduje większą podatność na choroby. Jednocześnie – wbrew pozorom – produkty z wysokim indeksem glikemicznym (np. słodycze) wywołują spadki energii i efektywności. Natomiast jedzenie przetworzonej żywności, zawierającej dużo tłuszczy trans oraz soli czy też utwardzaczy i polepszaczy smaku (fast foody, chipsy), powoduje pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Świadomość szkodliwości przekąsek czy fast foodów jest dość powszechna, jednak nie zawsze przekłada się na poprawę nawyków żywieniowych. Tempo życia, stres, przeciążenia codziennymi obowiązkami oraz presja otoczenia - wszystkie te czynniki sprawiają, że brakuje nam czasu na przygotowanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków.

Stwarzanie dobrej okazji pracownikom do wybierania zdrowszych produktów

Jednym z rozwiązań, które mogą przynieść pracodawcom wymierne korzyści jest zainicjowanie działań w kierunku poprawy nawyków żywieniowych pracowników, na przykład w postaci dostępności w firmie warzyw i owoców lub wprowadzenie do sprzedaży w automatach zdrowych przekąsek. Chociaż pracodawcy nie mają bezpośredniego wpływu na to, jak odżywiają się ich pracownicy, to mogą zorganizować miejsce pracy, które będzie sprzyjać kształtowaniu się zdrowych postaw żywieniowych.

Zgodnie z zasadą sformułowaną przez Charlesa Duhigga, autora książki „Siła nawyków”, starych przyzwyczajeń nie pozbywamy się nigdy, ale możemy je zastąpić nowymi. Aby wykształcić wśród pracowników nawyk zdrowego jedzenia, należy dopilnować, aby jednocześnie wystąpiły trzy czynniki. Najważniejsze to uświadomienie pracownikom potrzeby zmiany. Pomagają w tym: szkolenia, prelekcje na temat zdrowia, konsultacje dietetyczne, ulotki, plakaty i aplikacje zachęcające do zdrowego odżywiania. Nie mniej ważnym czynnikiem jest dostępność – zdrowe produkty powinny być łatwo dostępne i estetycznie podane. Natomiast dostęp do niezdrowych przekąsek powinien być wręcz utrudniany. Trzecim czynnikiem jest regularność. Aby wykształcił się nowy nawyk, nie wystarczy raz na pół roku zorganizować dzień zdrowia w firmie, potrzeba na to co najmniej 30 dni. Ważne, żeby zdrowe produkty pojawiały się codziennie w długim okresie, tylko wtedy możemy zmierzać do trwałej zmiany nawyków żywieniowych.

Zmiana nawyków żywieniowych pracowników przekłada się na poprawę funkcjonowania całej firmy i przynosi wymierne korzyści pracodawcy. Potwierdza to przykład firmy Johnson and Johnson, która obliczyła, że każdy dolar wydany na rozbudowany program zdrowotny przynosi inwestującej go firmie oszczędność w wysokości 2,71 dolara. Program musi być jednak kompleksowy, a zatem nastawiony zarówno na poprawę nawyków żywieniowych, jak i zwiększenie aktywności fizycznej pracowników.

Dzięki inwestycji w dostawę świeżych warzyw i owoców dla pracowników i edukację żywieniową, firmy nie tylko są w stanie oszczędzić pieniądze wydawane na bieżącą działalność, ale też dynamiczniej się rozwijać. Coraz częściej mówi się o potrzebie wprowadzania kreatywnych polityk zdrowotnych, które jednocześnie będą też odpowiedzią na bieżące wyzwania rynku pracy. 

 

źródło: Innovation PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.