Strach na życzenie

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nowy rok sprzyja nie tylko postanowieniom, ale także wyzwaniom. Część z nich wiąże się z przesuwaniem własnych granic, wychodzeniem ze strefy osobistego komfortu, a nawet z pokonywaniem strachu. Zazwyczaj staramy się uniknąć emocji związanych ze strachem i adrenaliną, gdyż najczęściej kojarzą się one ze złymi wydarzeniami. Są jednak osoby, które bez odpowiedniej dawki mocnych emocji nie potrafią dobrze funkcjonować i dlatego chętnie próbują sportów ekstremalnych.

źródło:  Innovation PR

Dla jednych formą zafundowania sobie strachu będzie film grozy. Dla drugich dawką takich emocji może być na przykład odwiedzenie z przyjaciółmi Escape Room, gdzie w grupie pod presją czasu rozwiązują różne zagadki związane ze straszną historią. W Polsce przybywa także na przestrzeni ostatnich lat osób, które poszukują mocnych doznań w sportach ekstremalnych, decydując się choćby na skok ze spadochronem, skok na bungee czy jazdę motocross. Coraz chętniej jesteśmy również skłonni podarować takie niestandardowe przeżycia bliskim głodnym adrenaliny w formie upominku.

Jak pokazało nasze badanie „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki” źródłem motywacji do poszukiwania nowych form spędzania czasu wolnego jest aktualnie głównie chęć zdobywania nowych i ciekawych doświadczeń. Część z nich przekłada się także na rosnące w Polsce zainteresowanie sportami ekstremalnymi, które obserwujemy już od kilku. Obecnie chcemy żyć aktywniej, mocniej i chętnie też chwalimy wrażeniami z próbowania sportów z nutą adrenaliny w social mediach. – komentuje Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Sporty ekstremalne budzą wiele emocji, zarówno u tych, którzy je uprawiają, jak i u tych oglądających. To idealna  rozrywka przede wszystkim dla osób, którzy żyją w ciągłej pogoni za silnymi emocjami. Dla wielu osób mogą być również okazją, aby przezwyciężyć swoje słabości i wyznaczać nowe granice możliwości.  W Polsce jest coraz więcej miłośników mocnej adrenaliny. Dodatkowo pandemia sprawiła, że przestaliśmy odkładać swoje plany i marzenia na później. Jesteśmy bardziej zdeterminowani, aby próbować nowych aktywności i budować nowe doświadczenia.

Zmiany, jakie zaszły w nastawieniu Polaków do wybieranych aktywności i rozrywek, widać w dokonywanych wyborach preferowanych form spędzania czasu wolnego. Zdaniem 27% respondentów spośród 1392 zapytanych przez serwis Prezentmarzeń, Polacy aktualnie szukają rozrywki z dreszczykiem emocji. Taką adrenalinę zapewniają im m.in. sporty ekstremalne. Z badania zrealizowanego w 2022 roku wynika także, że w opinii 31% zapytanych Polaków podjęcie takiej nietypowej aktywności z nutą adrenaliny może uatrakcyjnić wypoczynek i pozostawić niesamowite wspomnienia. 

Aby spróbować sportów ekstremalnych nie trzeba czekać aż do wiosny. Jeśli poszukujemy aktywności z nutą adrenaliny można wybrać się w okresie zimowym na przykład na offroad, gdzie stoczymy walkę z samym sobą podczas pokonywania kolejnych przeszkód w terenie. Jeśli jesteśmy miłośnikami sportów w powietrzu, możemy odbyć lot w tunelu aerodynamicznym, by zaznać uczucia swobodnego lotu. Jeśli marzą nam się mocne doznania w wodzie, to wyborem może być najgłębszy basen nurkowy w Polsce wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Wysoki poziom adrenaliny, jaki mogą dostarczyć sporty ekstremalne o każdej porze roku, to uzależniający stan i duże wyzwanie, którego realizacja przynosi dużo satysfakcji.

 

źródło:  Innovation PR

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.