Trwają Rozmowy górniczych związków z zarządem PGG przerwane do środy

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Prowadzone przy udziale mediatora rozmowy związkowców z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) z zarządem spółki w sprawie postulatów płacowych zostały przerwane do najbliższej środy. Zarząd spółki liczy na pomyślny finał negocjacji, ale związkowcy nie rezygnują na razie z zapowiadanych protestów.

 

pixabay

Związki z największej górniczej firmy domagają się rekompensaty dla załogi za przepracowane od września do grudnia weekendy oraz wzrostu średniego wynagrodzenia w firmie do 8200 zł brutto, wobec 7829 zł obecnie.

 

W ub. tygodniu przez 48 godzin związkowcy blokowali kolejową wysyłkę węgla z kopalń do elektrowni. Podobną, dobową blokadę przeprowadzono przed świętami. Kolejna – bezterminowa – ma rozpocząć się 17 stycznia, chyba że wcześniej dojdzie do porozumienia. Na wtorek zapowiedziano masówki w kopalniach (od zmiany porannej do nocnej), a w środę ma rozpocząć się dwudniowe referendum strajkowe.

 

"Podczas dzisiejszych mediacji przedstawiliśmy swoje argumenty, zarząd swoje. Zarząd stwierdził, że musi to wszystko przemyśleć do środy do 12.00 (...). Oczywiście nie zatrzymuje to biegu naszych działań - jutro masówki, a w środę i czwartek robimy referendum strajkowe. Możemy to zrobić niezależnie od mediacji. Dalej realizujemy harmonogram, natomiast poczekamy do środy do dwunastej. Gdyby okazało, że będzie porozumienie - to będzie fajnie. Czekamy, ale swoje robimy" - mówił po poniedziałkowych rozmowach lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

 

"Zakładamy, będziemy pracować nad tym, żeby te rozstrzygnięcia przyszłe, w przyszłych okresach, miały charakter pozytywny, i żebyśmy umieli się w tej materii porozumieć" - skomentował prezes PGG Tomasz Rogala, zastrzegając, iż "dla dobra postępowania" nie chce wchodzić w detale sprawy i przytaczane w sporze argumenty. "Pracujemy, będziemy rozmawiać w środę" - podsumował prezes. Nie chciał oceniać szans na zawarcie kompromisu.

 

Związkowcy nie ukrywali po poniedziałkowym spotkaniu, iż w trakcie negocjacji padły - jak mówili - "męskie słowa". Jednocześnie podkreślali gotowość do porozumienia.

 

"Mamy nadzieję, że ktoś wreszcie poszedł po rozum do głowy, przemyśli to, co teraz się dzieje, i że w środę dojdziemy do porozumienia - tak naprawdę chcielibyśmy tego porozumienia, cały czas jesteśmy gotowi podpisać porozumienie. Tylko rozmowy nie mogą wyglądać w ten sposób, że jedna strona chce rozmawiać, a druga bez argumentów mówi +nie+" - powiedział lider związku Sierpień'80 w PGG Rafał Jedwabny. Zaznaczył, że liczy na zmianę stanowiska zarządu PGG i rządu, co umożliwiłoby osiągnięcie porozumienia w środę.

 

Poniedziałkowe rozmowy, prowadzone w ramach sporu zbiorowego, toczyły się przy udziale mediatora, którym jest radca prawny Malwina Strecker. "Czy obecność mediatora pomogła? Nie przeszkodziła. Pani mediator nie zna pewnych niuansów górnictwa, ale nie trzeba ich znać - tu trzeba woli porozumienia" - ocenił przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych Jerzy Demski.

 

Wartość związkowych roszczeń przedstawiciele PGG oceniali wcześniej - co wiadomo jedynie nieoficjalnie - na ok. 130-140 mln zł, związkowcy mówili o kwocie ok. 70 mln zł. Stronie związkowej zależy nie tylko na jednorazowej wypłacie, ale także na zwiększeniu tzw. średniówki, czyli średniego wynagrodzenia w spółce, by chociaż częściowo zrekompensować załodze rosnące koszty utrzymania. W przyszłości związki chciałyby też renegocjować przyjęty w umowie społecznej dla górnictwa 3,8-procentowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku.

 

Według nieoficjalnych informacji, podczas zakończonych fiaskiem rozmów w ubiegły wtorek, kiedy trwała jeszcze 48-godzinna blokada wysyłki węgla z kopalń, mowa była o jednorazowej rekompensacie dla pracowników dołowych w wysokości 1,5 tys. zł oraz o mniejszych kwotach dla innych pracowników, a także o propozycji podniesienia średniego wynagrodzenia do 8,1 tys. zł.

 

„Kwota 8100 zł pojawia się i znika. Albo nastąpiło jakieś niedogadanie, albo ktoś coś źle przekazał, że nie ma mowy o +średniówkach+ (wysokości średniego wynagrodzenia – PAP)” – komentował przed poniedziałkowymi rozmowami Bogusław Hutek.

 

W wypowiedzi dla PAP przed poniedziałkowym spotkaniem prezes PGG Tomasz Rogala podtrzymał chęć dialogu ze stroną społeczną. „Od początku jesteśmy otwarci na rozmowy ze stroną społeczną, a dzisiejsze spotkanie z udziałem mediatora w ramach sporu zbiorowego jest jednym z elementów naszej deklaracji. Rozmowy będą trudne, bo dotyczą elementu zawsze wrażliwego, jakim są wynagrodzenia, ale też odbywają się w konkretnym otoczeniu. To otoczenie to możliwości finansowe spółki, czyli kiedy i jakimi środkami będziemy dysponować, aby regulować wszystkie zobowiązania, w tym pracownicze” – powiedział prezes.

 

Jak przypomniał, w maju ub. roku zawarto umowę społeczną dla górnictwa, gdzie obok gwarancji zatrudnienia ustalono mechanizm indeksacji przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń począwszy od 2022 r. - w tym roku ma to być 3,8 proc.

 

„Regulacje te są wspólne dla wszystkich sygnatariuszy umowy, czyli wszystkich spółek górniczych, które ją podpisały. Uważamy, że tam (na forum sygnatariuszy umowy - PAP) jest miejsce do ewentualnych zmian” – ocenił prezes PGG. Za kluczową Rogala uznał notyfikację programu redukcji mocy produkcyjnych, który zakłada funkcjonowanie sektora górniczego przez najbliższe 28 lat przy zastosowaniu pomocy publicznej. We wtorek ustawą ustanawiającą system wsparcia dla górnictwa ma zająć się Senat.(PAP)

 

autor: Marek Błoński

 

mab/ pad/

PAP

POWIĄZANE ARTYKUŁY

https://www.lokalnainfo.pl/pl/lokalna/zwiazkowcy-rozpoczeli-blokade-wysylki-wegla-z-kopaln-pgg,1558.html

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
IMGW: burza śnieżna nad Polską – rzadkie i niebezpieczne zjawisko

2022-01-17

IMGW: burza śnieżna nad Polską – rzadkie i niebezpieczne zjawisko

W poniedziałek nad Polską z północy na południe przechodzi burza śnieżna. Są wyładowania atmosferyczne i pada grad. To rzadkie i niebezpieczne zjawisko – powiedział synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.  
Kraków/ Prawie 50 budynków bez dostaw ciepła

2022-01-17

Kraków/ Prawie 50 budynków bez dostaw ciepła

Prawie 50 budynków w Krakowie pozbawionych jest w poniedziałek ogrzewania z powodu awarii rurociągu ciepłowniczego – podało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Termin wznowienia dostaw energii cieplnej przewidziano na godzinę 19.45.  
ME piłkarzy ręcznych - awans Polski do drugiej rundy po wygranej z Białorusią 29:20

2022-01-16

ME piłkarzy ręcznych - awans Polski do drugiej rundy po wygranej z Białorusią 29:20

Polska wygrała w Bratysławie z Białorusią 29:20 (14:11) w mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych, których organizatorami są Słowacja i Węgry, dzięki czemu zapewniła sobie awans do drugiej rundy. W pierwszym niedzielnym meczu grupy D Niemcy pokonały Austrię 34:29 (15:16).  
Podkarpackie/ 19-letni mężczyzna w ciągu jednego dnia chciał okraść drugi raz ten sam sklep

2022-01-16

Podkarpackie/ 19-letni mężczyzna w ciągu jednego dnia chciał okraść drugi raz ten sam sklep

19-letni złodziej wpadł, gdy po raz drugi w ciągu jednego dnia próbował okraść tę samą drogerię w centrum Rzeszowa. Mężczyźnie grozi teraz do 5 lat więzienia.  
IMGW: poniedziałek z silnym wiatrem w całym kraju

2022-01-16

IMGW: poniedziałek z silnym wiatrem w całym kraju

W poniedziałek od północy kraju w kierunku południa będzie przemieszczała się strefa silnych wiatrów, które miejscami mogą osiągać 115 km/h - powiedziala PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB.  
Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

2022-01-16

Zachodniopomorskie/ Ostrzeżenie przed sztormem na Bałtyku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie na podstawie ostrzeżenia wydanego przez IMGW poinformowało o prognozowanym sztormie w środkowej strefie brzegowej Bałtyku. Wieczorem i do północy wiatr może osiągnąć siłę do 9 w skali Beauforta.  
Osoby podtrute czadem trafiły do szpitala

2022-01-16

Osoby podtrute czadem trafiły do szpitala

Trzy osoby trafiły w niedzielę do szpitala w wyniku podtrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Bulowicach; były przytomne, gdy zabierało je pogotowie – poinformowała rzeczniczka oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.  
Puchar Świata - Żyła 17. w Zakopanem, zwycięstwo Lindvika (krótka)

2022-01-16

Puchar Świata - Żyła 17. w Zakopanem, zwycięstwo Lindvika (krótka)

Piotr Żyła zajął 17. miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Wygrał Norweg Marius Lindvik, a kolejne miejsca zajęli Niemiec Karl Geiger i Słoweniec Anze Lanisek.  
Australian Open - Djokovic odleciał do Dubaju

2022-01-16

Australian Open - Djokovic odleciał do Dubaju

Serbski tenisista Novak Djokovic odleciał w niedzielę wieczorem z Melbourne do Dubaju. Kilka godzin wcześniej lider światowego rankingu przegrał rozprawę apelacyjną przed sądem federalnym ws. unieważnienia jego wizy.