W Warszawie pożegnano płk. Juliana Eugeniusza Kulskiego

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Myślał i działał ze śmiałością i rozmachem, które znamionują wielkich zdobywców, odkrywców i wynalazców - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowych uroczystości pogrzebowych płk. Juliana Kulskiego. Weteran Powstania Warszawskiego spoczął na warszawskich Powązkach.

Zgodnie z wolą prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uroczystości żałobne po jego śmierci odbyły się zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Msza żałobna w USA została odprawiona już 17 września w katedrze p.w. św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie. Mszę w katedrze polowej Wojska Polskiego celebrowali księża Ordynariatu Polowego WP. Przed rozpoczęciem pogrzebu zmarły został awansowany do stopnia pułkownika WP.

 

W odczytanym liście prezydent RP Andrzej Duda nazwał Juliana Kulskiego „gorącym patriotą obydwu Ojczyzn – Polski w której wyrósł oraz Stanów Zjednoczonych, w których spędził większość życia”. Zdaniem prezydenta wychowanie, charakter oraz przygotowanie intelektualne prof. Kulskiego predestynowały go do zajęcia miejsca w elicie II RP. „Ale nie dane mu było zaznać wiele z przywilejów i ograniczeń tej pozycji społecznej, wkrótce bowiem dziejowa burza wyrzuciła go, jak samotnego rozbitka, na brzeg nowego świata. Tam zaś stał się tym, kogo w nim odtąd podziwialiśmy” - przypomniał prezydent, dodając że zmarły zasługuje na miano self-made mana, który na amerykańskiej ziemi osiągnął tak wiele za sprawą swoich zdolności i ciężkiej pracy. W tym kontekście zacytował płk. Kulskiego, który nazwał te cechy „dziedzictwem Białego Orła” i dodawał, iż „miłością, wiarą i ciężką pracą zawsze wygramy”.

 

List do uczestników uroczystości oraz rodziny zmarłego skierował prezydent 45. prezydent USA Donald Trump. „Julian E. Kulski był prawdziwym bohaterem i patriotą. Trudy i wyrzeczenia związane z walką o wolność i niepodległość Warszawy, które znosił on i znosiła jego rodzina, stanowią dowód odwagi i źródło inspiracji” - napisał w liście odczytanym podczas pogrzebu prof. Kulskiego były prezydent USA Donald Trump. Zwracając się w liście do żony prof. Kulskiego napisał: „Melania i ja ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Twojego wspaniałego męża Juliana”.

 

Odnosząc się do biografii Juliana Kulskiego prezydent Trump podkreślił, że prof. Kulski „był prawdziwym bohaterem i patriotą”, a „trudy i wyrzeczenia związane z walką o wolność i niepodległość Warszawy, które znosił on i znosiła jego rodzina, stanowią dowód odwagi i źródło inspiracji”. Trump przypomniał także jego zasługi dla społeczeństwa amerykańskiego. „Wraz z Melanią pragniemy wyrazić wdzięczność za to wszystko, co twój mąż dokonał w trakcie swojego życia oraz podziękować za jego niezliczone zasługi dla społeczności i naszego wspaniałego kraju” - napisał Trump.

 

W liście prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego przypomniano, że już w najbliższą sobotę na warszawskich Bulwarach Wiślanych zostanie odsłonięty pomnik Prezydentów Wielkiej Warszawy - Stefana Starzyńskiego i Juliana Spitosława Kulskiego, ojca Juliana Eugeniusza Kulskiego. Wiceprezydent Kulski od 1935 roku był zastępcą Stefana Starzyńskiego i jego przyjacielem. Po aresztowaniu prezydenta Starzyńskiego przez niemieckich okupantów Kulski - za zgodą Państwa Podziemnego -przejął obowiązki prezydenta i starał się poprawić bardzo trudny byt mieszkańców stolicy. Funkcję tę pełnił do pierwszych dni Powstania Warszawskiego - przekazał ją wówczas ujawnionym władzom RP. Inicjatorem budowy pomnika była Fundacja Kulskich, założona przez prof. Kulskiego. „Dzięki Panu Profesorowi Warszawa zyska nowy pomnik upamiętniający prezydentów Wielkiej Warszawy, którzy są przykładami postaw i działań godnych naszego narodu” – ocenił Trzaskowski.

 

Po mszy urna z prochami zmarłego, w asyście honorowej Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, została odprowadzona na warszawski Cmentarz Powązkowski. Julian Eugeniusz Kulski spoczął obok swojego ojca. Głos w imieniu bliskich prof. Kulskiego zabrał gen. Andrzej Fałkowski, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Powiedział, że poznał Kulskiego, gdy w ambasadzie RP w Waszyngtonie miał zaszczyt awansowania go do stopnia porucznika. „Po moich gratulacjach powiedział: ku chwale Ojczyzny. Powiedział to tak, jakby czekał na to całe życie, 67 lat po wojnie. Kolejne awanse nadrabiały czas. Każdy dawał mu energię do zajmowania się sprawami polskimi, którymi zajmował się przez całe swoje życie”. Nawiązując do powstańczego pseudonimu „Goliat” gen. Fałkowski powiedział, że profesor Kulski „miał ogromną moc” i to sprawiało, że osiągnął tak wiele.

 

Prof. Julian Eugeniusz Kulski był bohaterem Powstania Warszawskiego, architektem i ekspertem Banku Światowego, wykładowcą akademickim i działaczem Polonii amerykańskiej.

 

W sierpniu 2020 r. prof. Julian Kulski, ps. Goliat, mówił w rozmowie z PAP, że Powstanie Warszawskie było najważniejszą częścią jego życia, a jego udział w ruchu oporu wynikał z wiedzy, jaką czerpał z historii i wychowania w duchu patriotycznym. Wychowany w kulcie polskich zrywów niepodległościowych szybko zaangażował się w walkę z niemieckim okupantem, najpierw przez akcje małego sabotażu, a w 1941 r. złożył przysięgę żołnierską i wstąpił do Związku Walki Zbrojnej.

 

Wraz ze swym opiekunem i dowódcą, Ludwikiem Bergerem, Kulski przedostał się kilkakrotnie do getta na rozmowy z członkami żydowskiego podziemia. Aresztowany przez gestapo w 1942 r., więziony i bity na Pawiaku, Kulski uniknął Auschwitz tylko ze względu na swój młody wiek i pozycję ojca. To doświadczenie dodatkowo wzmogło w nim wolę walki. Walczył w Powstaniu Warszawskim od chwili jego wybuchu, w ugrupowaniu „Żywiciel”. W rozmowie z PAP z kwietnia 2015 r. zapewniał, że nie miał żadnej taryfy ulgowej ze względu na wiek. „Byłem wysoki i mówiłem, że jestem 2-3 lata starszy. Ale robiłem wszystko co inni. Po tym, co przeszedłem na Pawiaku, byłem pełnym żołnierzem” - mówił. Został ranny w powstaniu, a za odwagę w walce otrzymał Krzyż Walecznych.

 

Kulski przypuszczał, że był najmłodszym jeńcem wojennym, gdy po upadku powstania jako 15-latek trafił do obozu jenieckiego w Altengrabow w Saksonii. Na pięć dni przed wyzwoleniem obozu przez Armię Czerwoną uciekł, wskakując na ciężarówkę amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Anglicy przemycili go do Anglii jako wracającego angielskiego jeńca wojennego. W Anglii zaopiekowała się nim bardzo zamożna lady Ida Copeland, która poznała ojca Kulskiego jeszcze przed wojną. To w jej posiadłości w Kornwalii, zajmując pokój, w którym wcześniej pomieszkiwał przyjaciel rodziny Ignacy Paderewski, Kulski, chory na gruźlicę i wyczerpany pobytem w niemieckim obozie, dochodził do sił.

 

W 1949 r. Kulski wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył architekturę na Uniwersytecie Yale. Stał się cenionym architektem; jego projekty, m.in. dla Banku Światowego, zrealizowano w 30 krajach. Uważał, że te sukcesy zawdzięcza doświadczeniom czasu wojny.

 

Prof. Julian Eugeniusz Kulski zmarł 12 sierpnia 2021 r. w Waszyngtonie. Miał 92 lata. (PAP)

 

Autorzy: Katarzyna Krzykowska, Michał Szukała

 

ksi/ szuk/ pat/

 

źródło: PAP

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.