Wady wzroku a prawo jazdy – co musisz wiedzieć?

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Osoby starające się o prawo jazdy muszą przejść przez badanie lekarskie. Ci, którzy noszą okulary lub soczewki albo mają inne wady wzroku zwykle martwią się o pozytywny wynik badania. Czy można nie przejść badania przez wadę wzroku i nie móc ubiegać się o prawo jazdy? Sprawdźcie, jak to dokładnie wygląda!

źródło: pixabay.com

Badanie lekarskie dla kierowcy

Przed podejściem do egzaminu oraz uzyskaniem uprawnień do prowadzenia samochodu, każdy kandydat musi m.in. przejść badania lekarskie. Badanie przeprowadzane jest przez uprawnionego lekarza wydającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Koszt takiego badania to 200 zł i jest niezmienny, zarówno dla osób które wykonują je pierwszy raz, jak i dla kierowców podchodzących do niego po raz kolejny.

Co sprawdza się na badaniu?

Przede wszystkim brak cech lub przypadłości, które mogą istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Lekarz na badaniu skupia się na sprawdzeniu aspektów zdrowia osoby, które mogą mieć wpływ na jej zachowanie za kierownicą. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia weryfikowane są m.in.: narząd wzroku i słuchu, układ ruchu, układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i nerwowy, stan psychiczny, cukrzyca, a także objawy, które wskazują na uzależnienie od alkoholu lub podobnych substancji.

Badanie zwykle odbywa się w dowolnym Ośrodku Medycyny Pracy, ale często bywa tak, że ośrodki szkolące przyszłych kierowców organizują je we własnym zakresie.

 

Jak długo ważne jest badanie?

Długość terminu ważności badania jest określana maksymalnie na 15 lat, czyli najdłuższy czas, na jaki wydawane jest prawo jazdy. Przy wymianie dokumentu badanie należy powtórzyć.

Nie dotyczy to osób, które mają bezterminowe prawo jazdy lub zmieniają nazwisko.

 

Badanie wzroku kierowcy

To kluczowy narząd dla prowadzących pojazdy, dlatego lekarz który przeprowadza badanie poświęca mu szczególną uwagę. Sprawdzana jest ostrość wzroku z użyciem Tablicy Snellena, a badany musi odczytać litery oraz cyfry, które umieszczone są w zmniejszających się rzędach. Bada się również pole widzenia, umiejętność patrzenia na boki oraz ruchy oczu, które umożliwiają wykrycie zeza.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń, wówczas badanie jest zaliczone. A jeśli odnotuje jakieś odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia, może skierować osobę na dodatkowe badania diagnostyczne lub do lekarza specjalisty.

Osoby, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe muszą przyjść w nich na badanie oraz poinformować lekarza o konieczności ich noszenia.

 

Warunki zaliczenia badania wzroku kierowcy

Szczegółowe warunki badania lekarskiego znajdziecie w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Informuje ono o konieczności stwierdzenia u osób ubiegających się o prawo jazdy lub posiadających prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T:

Obuocznej ostrości wzroku, nie mniej niż 0,5 po korekcji.

Poziomego pola widzenia o co najmniej 120°, o zakresie minimum 50° na lewo i prawo oraz 20° w górę i w dół.

Wyżej wymienione kategorie prawa jazdy nie wymagają od badanego rozpoznawania barw, widzenia po zmierzchu czy wrażliwości na olśnienia. Te dotyczą raczej kierowców zawodowych, dla których są również dodatkowe przepisy.

 

Jakie są ograniczenia prawa jazdy dla osób z wadą wzroku?

Osoba ze stwierdzoną wadą wzroku otrzyma terminowe prawo jazdy, które wydaje się na krótszy okres niż 15 lat. Dokument kierowcy, u którego stwierdzona została krótkowzroczność lub nadwzroczność jest wydawany na maksymalnie 10 lat, a jeśli występują poważniejsze wady, to na 5 lat lub krócej. Po upływie tego czasu należy powtórzyć badanie.

W przypadku osób, u których stwierdzono wady wzroku na badaniu, informacje zostaną wprowadzone do dokumentacji medycznej i umieszczone na prawie jazdy w postaci kodu ograniczenia, które znajduje się w polu nr 12 w dokumencie prawa jazdy:

  • 01.01  – okulary
  • 01.02  – soczewki kontaktowe
  • 01.05 – przepaska na oko
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe
  • 01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku

Kody są na tyle istotne, iż kierowca który ma w prawie jazdy dany kod, a nie stosuje się do niego, może dostać mandat w wysokości nawet 500 zł. A więc jeśli macie w prawie jazdy kod 01.01, czyli musicie nosić okulary korekcyjne, a założycie zwykłe przeciwsłoneczne, to przy kontroli możecie właśnie otrzymać mandat.

 

Daltonizm i widzenie na jedno oko a prawo jazdy

W kwestii daltonizmu, czyli zaburzenia rozpoznawania barw, polskie prawo nie przewiduje żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu i otrzymania uprawnień. Inaczej jest przy zawodowych kategoriach C oraz D, przy których kierowca musi udowodnić prawidłowe rozpoznawanie barwy czerwonej, zielonej i żółtej.

Przy widzeniu na jedno oko trzeba z kolei spełnić dwa warunki – ostrość wzroku oraz pole widzenia oka widzącego musi się mieścić w granicach przewidzianych dla widzenia obuocznego oraz od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

 

źródło: yanosik.pl

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.