We Wrocławiu powstanie kompleksowy ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dzięki połączeniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu i Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży w stolicy Dolnego Śląska powstanie kompleksowy ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Zakończenie jego budowy planowane jest na koniec 2023 roku.

O planach utworzenia kompleksowego ośrodka zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży poinformowano w środę na konferencji prasowej.

 

„Chcemy, żeby nowo powstały obiekt nie tylko w sposób kompleksowy świadczył usługi, ale również dawał możliwość konsultacji z wieloma specjalistami, którzy pracują w szpitalu im. Gromkowskiego na ulicy Koszarowej” – mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

 

Zwrócił uwagę, że pandemia i związany z nią czas izolacji w sposób szczególny odbiły się na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. „Potrzebą chwili jest właśnie odpowiedź na te ogromne zagrożenia. (…) Chcemy po pierwsze zaradzić tym skutkom, które już powstały, ale też musimy mieć świadomość, że tego typu zagrożenia będą występowały w przyszłości” – tłumaczył.

 

Wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski podkreślił, że nowy ośrodek zapewni specjalistyczną opiekę psychologiczną i psychiatryczną na wszystkich poziomach, które oferuje obecnie nowoczesna medycyna.

 

„W ramach ośrodka będą funkcjonować poradnie zdrowia psychicznego, odział dzienny oraz oddział stacjonarny. Młodzi pacjenci będą mieć także możliwość kontynuowania nauki szkolnej na poziomie szkoły podstawowej oraz średniej” – wyjaśnił.

 

Nowa inwestycja zlokalizowana będzie na terenie kompleksu istniejących budynków szpitalnych przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

 

Krzyżanowski poinformował, że powstał już plan funkcjonalno-użytkowy obiektu, a obecnie przygotowywana jest dokumentacja pod przetarg.

 

„Również sejmik województwa podjął na ostatnim posiedzeniu uchwałę mówiącą o połączeniu tych dwóch podmiotów właśnie po to, żebyśmy na zakończenie tej drogi mogli stworzyć we Wrocławiu ośrodek wkomponowany w obecną już infrastrukturę szpitala im. Gromkowskiego” – powiedział.

 

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Janusz Jerzak podkreślił, że przedsięwzięcie postrzega jako kolejny etap rozwoju i modernizacji szpitala przy ulicy Koszarowej.

 

„Tym razem dotyczy to części pediatrycznej i poszerzenia jej o rozwój części psychiatrycznej, która już istnieje, ale na znacznie skromniejszym poziomie” – powiedział. „W części pediatrycznej powstanie chyba najnowocześniejszy i największy ośrodek leczenia psychiatrycznego dzieci i młodzieży, który powinien w znacznym stopniu rozwiązać problemy nie tylko w zakresie hospitalizacji, jak to jest dotychczas, ale również dziennego leczenia, szeregu poradni, leczenia ambulatoryjnego, tak, aby maksymalnie ograniczyć pobyt dzieciaków w samym szpitalu” – tłumaczył. Wskazał, że obiekt będzie nowoczesny i zaprojektowany z rozmachem.

 

Na parterze nowego budynku znajdzie się oddział psychiatryczny dla dzieci z 60-70 miejscami pobytu dziennego oraz zespół leczenia środowiskowego wraz ze szkołą. Mieścić się tu będzie 8 sal lekcyjnych dla szkoły podstawowej oraz pomieszczenia dodatkowe – pokój nauczycielski, gabinet psychologa, gabinet pedagoga, punkt obserwacyjny, pokój wyciszeń oraz zaplecze sanitarne. W części ambulatoryjnej znajdą się z kolei gabinety psychologa, logopedy, gabinety lekarskie, sale terapii rodzinnej, grupowej i zajęciowej.

 

Na I piętrze zaplanowano oddział stacjonarny dla dzieci z 40-50 miejscami. Złoży się na niego łącznie 17 sal dwułóżkowych, a także dwie sale czterołóżkowe i izolatka. Na tym piętrze są także sale lekcyjne dla uczniów szkoły średniej, pokój nauczycielski, świetlica, biblioteka i laboratorium komputerowe oraz gabinet psychologa i gabinet lekarski.

 

„Z dużą radością powitałam propozycję zbudowania nowoczesnego centrum psychiatrii dzieci i młodzieży przy szpitalu im. Gromkowskiego. (…) Problemy zdrowia psychicznego, kondycji młodych ludzi są nam bardzo dobrze znane i widzimy, że covid te problemy nasilił. My oferujemy dzieciom w dotychczasowym ośrodku tę opiekę środowiskową, ale nasz ośrodek jest po prostu już za mały, nie spełniamy tych standardów nowoczesnych podmiotów leczniczych, jakie powinniśmy spełniać w XXI wieku” – mówiła Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży.

 

„Mamy nadzieję, że w nowym ośrodku, w pięknym otoczeniu, w nowoczesnej aranżacji, która uwzględnia potrzeby zarówno lokalowe, jak i środowiskowe, a więc tereny zielone i rekreacyjne, będziemy w stanie udzielać dużo efektywniejszej, lepszej pomocy dzieciom, jak również ich rodzinom” – dodała. (PAP)

 

Autorka: Agata Tomczyńska

 

ato/ joz/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.