Zabezpieczenie ponad 2,5 mld zł na wsparcie kredytobiorców

Ocena:

0/5 | 0 głosów

2,4 mld zł odpisu na wakacje kredytowe, 166 mln zł na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) oraz 482 mln zł związane ze zmianą Ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych przełożyły się na stratę Banku Pekao w trzecim kwartale 2022 r., w wysokości 544 mln zł. „Stratę traktujemy jako jednorazowe zdarzenie, a zysk netto w całym roku pozwoli nam na wypłatę dywidendy z tegorocznego zysku” – zaznaczył Leszek Skiba, prezes Banku Pekao S.A.

Źródło: PAP MediaRoom

Wynik odsetkowy Banku Pekao w trzecim kwartale to 1,44 mld zł. Bank utrzymał szybkie tempo wzrostu w segmencie korporacyjnym i w kanałach cyfrowych. Sytuacja depozytowa jest stabilna, współczynniki kapitałowe i płynnościowe banku pozostają na wysokich poziomach.

Również koszt ryzyka pozostał na stabilnym poziomie, a w dłuższej perspektywie, dzięki znaczącym rezerwom na wsparcie kredytobiorców, obejmującym również odpisy na wakacje kredytowe w przyszłym roku, może się zmniejszać. 

„Trzeci kwartał był dla nas czasem ciężkiej pracy i budowy skali biznesu, mimo pogarszającego się otoczenia gospodarczego. Skutecznie pozyskiwaliśmy nowych klientów i budowaliśmy wolumeny sprzedaży, zwłaszcza w obszarze bankowości dla firm” – podkreślił Leszek Skiba.

Trzeci kwartał był kolejnym z rzędu, w którym wyraźnie wzrosły wolumeny kredytowe w segmentach biznesowych. W przypadku dużych korporacji wzrost wolumenu kredytów wyniósł 30 proc., a w przypadku firm z segmentu MŚP i MID - 24 proc. w ujęciu rok do roku.

„Firmy skorzystały z naszej zmiany w polityce kredytowej, polegającej na wykreśleniu zapisu dotyczącego zakazu finansowania handlu węglem. Wspomnę tu o dwóch dużych projektach zakupu węgla przez PGE Paliwa i przez Węglokoks, które mają na celu sprowadzenie do Polski jak największej ilości węgla na nadciągającą zimę” – powiedział Paweł Strączyński, wiceprezes Banku Pekao.

Wyjaśnił, że Bank Pekao jest bankiem głównego wyboru, jeżeli chodzi o finansowanie korporacji oraz dużych przedsiębiorstw i na pewno będzie brał aktywny udział w finansowaniu tych przejściowych, krótkoterminowych projektów, natomiast ta zmiana w polityce kredytowej nie jest trwałym rozwiązaniem. 

„Mamy nadzieję, że po ustabilizowaniu się sytuacji będziemy mogli, już zgodnie z naszą strategią ESG, wrócić do koncentrowania się głównie na aktywach niskoemisyjnych” – dodał.

W III kw. 2022 przybyło 149 tys. nowych rachunków bieżących klientów indywidualnych wobec 108 tys. rok wcześniej. Klienci stawiają na bankowość cyfrową. Liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej Pekao urosła do 2,7 miliona klientów z 2,3 miliona rok wcześniej. Cel strategiczny na 2024 rok to 3,2 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej.

Od 1 października w ofercie banku, za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao, dostępne są obligacje detaliczne Skarbu Państwa. Można je nabywać w kanałach elektronicznych, nawet nie będąc klientem Banku Pekao, a sprzedaż zaledwie po miesiącu to niemal 300 mln złotych.

„Pierwszy miesiąc sprzedaży obligacji to ponad 6 tys. transakcji. 25 proc. pieniędzy, które zostały przeznaczone na ich zakup, to są zupełnie nowe pieniądze w banku. To jest bardzo ważne, bo nowy pieniądz to także nowy klient” – podkreślił Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao.

Wspomniał również, że w tym roku bankowość prywatna Banku Pekao skończyła 25 lat. Bank uczcił rocznicę, stawiając na art branding, czyli kreację biznesu poprzez sztukę. 

„Sięgając do kilkudziesięcioletniej tradycji współpracy Pekao z polską szkołą plakatu, postanowiliśmy wrócić do modelu promowania marki przez sztukę. Znani na całym świecie artyści tworzyli plakaty, które przez lata były elementem reklamy i marketingu Banku Pekao S.A. Podjęliśmy współpracę z Kają Renkas, która stworzyła z okazji 25-lecia bankowości prywatnej przepiękne plakaty. Można je zobaczyć w cyfrowej galerii PeoPay, umieszczonej w metaverse” – wyjaśnił. 

Z okazji jubileuszu bankowości prywatnej Pekao powstała również specjalna karta kredytowa Unique, która bazuje na obrazie Rafała Bujnowskiego, z którego artysta wydzielił 440 fragmentów, stanowiących awers kart kredytowych dla zamożnych klientów banku.

W opinii Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty Banku Pekao twarde dane z gospodarki nie budzą dużego niepokoju, a skalę gospodarczego spowolnienia będzie można ocenić dopiero w pierwszym kwartale 2023 r. 

„Obserwujemy duży spadek w segmencie nowych kredytów hipotecznych i pewne oznaki spowolnienia w konsumpcji, ale przemysł trzyma się bardzo dobrze. Mamy tylko kilka sekcji, które wykazują spadki, to są sekcje mocno energochłonne lub wprost gazochłonne jak sektor chemiczny” - powiedział.

Dodał, że wprawdzie będziemy mieli podwyższoną inflację przez trochę dłuższy czas, jednak będzie to inflacja typu technicznego, która nie jest destrukcyjna dla rynku pracy. 

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

2022-12-05

Mikołajki tuż tuż. Sprawdzamy jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent

Przed nami mikołajki i pierwsza okazja, aby podarować bliskiej osobie świąteczny upominek. Serwis Prezentmarzeń realizując badanie sprawdził jakie cechy powinien mieć wymarzony upominek? Komu najbardziej chcemy go podarować? Jakie mamy pomysły na prezent marzeń dla bliskiej osoby?
Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

2022-12-05

Ayahuasca - cudowny rytuał czy zagrożenie?

Amazońska mikstura, której popularność rośnie także na zachodzie, ma leczyć duszę i wspomagać ciało. Czy rzeczywiście tak działa, czy może raczej jest niebezpieczna? Co na to nauka?
Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

2022-12-05

Automatyzacja coraz śmielej wkracza do polskich firm

Zmienne otoczenie gospodarcze powoduje, że polskie firmy szukają możliwości optymalizowania kosztów. Część z nich upatruje takiej szansy w automatyzacji procesów, która pozwala odciążyć pracowników i poprawić ich wydajność, a przy tym zaoszczędzić czas i pieniądze. Wdrożenie robota jest możliwe już w ciągu kilkunastu dni i od razu przekłada się na pracę firmy. – U jednego z klientów po wprowadzeniu i uruchomieniu robota czynności, które wcześniej wykonywał codziennie przez 2,5 godziny, zostały skrócone do zaledwie 15 minut – mówi Joanna Porębska-Matysiak z SAIO, spółki z Grupy ING, która udostępnia swoim klientom platformę do automatyzacji procesów biznesowych.
Męska „menopauza” - fakt czy mit?

2022-12-05

Męska „menopauza” - fakt czy mit?

O menopauzie słyszała z pewnością większość dorosłego społeczeństwa. Z mężczyznami jest trochę inaczej, choć w mediach nie tak rzadko można natknąć się na słowo "andropauza", które ma odnosić się do problemów dojrzałych panów - na wzór tych, których doświadczają panie. Co ciekawe, w świecie medycznym nie ma konsensusu, że istnieje męską menopauza...
Policjanci pracują nie tylko na służbie

2022-12-04

Policjanci pracują nie tylko na służbie

Służba w Policji, to coś więcej niż tylko praca w wyznaczonych godzinach. Po raz kolejny dowiódł tego mł. asp. Rafał Maziejuk z Oddziału Prewencji Policji w Kielcach. Będą po służbie w sklepie spożywczym obezwładnił mężczyznę, który ukradł butelkę alkoholu i groził ekspedientce młotkiem oraz nożem. Za kradzież rozbójniczą, może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

2022-12-04

Europejskie branżowe „igrzyska olimpijskie” odbędą się we wrześniu w Gdańsku

– Aby mieć więcej pracowników, więcej osób wykwalifikowanych w różnych zawodach, potrzebujemy ścisłej współpracy z przemysłem i sektorem gospodarczym. I to właśnie robimy podczas WorldSkills – to jest ścisła kooperacja między szkołami i uczelniami a światem biznesu i przemysłu – mówi dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland. W minionym tygodniu w Gdańsku odbył się krajowy etap kwalifikacji do tych międzynarodowych zawodów, w którym prawie 200 zawodników rywalizowało ze sobą w 22 takich konkurencjach jak architektura krajobrazu, budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, fryzjerstwo czy gotowanie. Zwycięzcy wywalczyli sobie bilety na przyszłoroczne EuroSkills 2023 – czyli europejskie kwalifikacje do etapu światowego.
Polskie produkty mleczne dla wszystkich

2022-12-04

Polskie produkty mleczne dla wszystkich

Dieta powinna być różnorodna - to nasz sposób odżywiania, w którym wszystkie dostępne składniki odżywcze odgrywają bardzo ważną rolę. Patrząc na talerz zdrowego żywienia, proponowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH, widać wyraźnie mleko i jego przetwory odgrywające istotną rolę w naszej diecie.
3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

2022-12-03

3 szkodliwe nawyki niszczące włosy

Jeśli nasze włosy są pozbawione witalności, oklapnięte i słabe, często winimy za to naturę. Jednak w wielu przypadkach zły wygląd naszych włosów może być efektem niewłaściwej pielęgnacji i przede wszystkim złych nawyków. Oto 3 istotne błędy wpływające na kondycję kosmyków, których należy unikać, aby nie niszczyć włosów.
Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

2022-12-03

Mandat za nieodśnieżony samochód to nie mit!

Za lenistwo i nieodśnieżenie samochodu można otrzymać mandat od 50 do nawet 3000 zł! I co ciekawe, nawet podczas samego odśnieżania można zostać ukaranym karą grzywny. Jak to możliwe? Sprawdźcie!
Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

2022-12-03

Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który przeszło dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Kara dotyczyła stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. SOKiK w uzasadnieniu ustnym wskazał m.in., że mechanizm ustalania kursów przez bank jest obiektywny, a stosowanie spreadów jest normalną praktyką rynkową. Nieprawomocne na razie rozstrzygnięcie może mieć duży wpływ na sprawy frankowe, które toczą się przed polskimi sądami. Te będą bowiem brać go pod uwagę w swoim orzecznictwie.