ZNAMY ZWYCIĘZCÓW ARTEKINO FESTIVAL, INTERNETOWEGO FESTIWALU KINA EUROPEJSKIEGO

Ocena:

0/5 | 0 głosów

31 grudnia 2022 dobiegła końca siódma edycja ArteKino Festival, internetowego festiwalu kina europejskiego. Przez cały grudzień internauci z 32 krajów Europy mogli oglądać bezpłatnie 12 filmów w 6 wersjach językowych i głosować na swój ulubiony film.

źródło: arte.tv

Europejską Nagrodę Publiczności w wysokości 20 000 euro dla twórczyni i producenta / sprzedawcy filmu zdobył obraz „Krzywe Linie” portugalskiej reżyserki Rity Nunes. Z kolei Summer Survivors litewskiej reżyserki Mariji Kavtaradze otrzymał nagrodę w wysokości 10 000 euro, przyznaną przez Jury Młodych Widzów, w którego skład weszło czternastu europejskich miłośników kina w wieku od 18 do 25 lat wybranych we współpracy z Erasmus+.

ArteKino Festival został uruchomiony z inicjatywy Fundacji ArteKino i korzysta ze wsparcia programu Unii Europejskiej Creative Europe Media, mecenatu CHANEL oraz Domu Sztuki GOOSSENS, które stworzyły festiwalowe statuetki. Siódma edycja festiwalu wygenerowała 1,9 miliona wyświetleń na arte.tv i 493 000 na YouTube, odnotowując 20-procentowy wzrost w krajach poza Francją i Niemcami, które to państwa 30 lat temu stworzyły europejski kanał kulturalny Arte TV. Oba nagrodzone filmy można obejrzeć bezpłatnie na arte.tv: „Krzywe Linie” do 31 stycznia, a „Summer Survivors” od 1 do 28 lutego br.

 

„Krzywe Linie”

dostępny na arte.tv do 31 stycznia br.

(PORTUGALIA, 2019, 68 MIN.)

REŻYSERIA: RITA NUNES

WYSTĘPUJĄ: MIGUEL NUNES, JOANA RIBEIRO, ANA PADRÃO, ELMANO SANCHO

PRODUKCJA: LEOPARDO FILMES, RADIO E TELEVISÃO DE PORTUGAL

SPRZEDAŻ MIĘDZYNARODOWA: ALFAMA FILMS

 

Historia dwóch osób, których drogi krzyżują się na Twitterze. Luisa jest aktorką, Antonio starszym dziennikarzem, występującym w sieci społecznościowej anonimowo, pod pseudonimem Rasputin. Zaczynają wymieniać wiadomości, z czasem popadając w prawdziwą obsesję na swoim punkcie. Reżyserka, Rita Nunes urodziła się w Lizbonie w 1974 roku. Od prawie 20 lat kręci filmy krótkometrażowe, dokumentalne i reklamowe. Jest twórczynią serialu Madre Paula, który zdobył nagrodę Sophia dla najlepszego serialu w 2018 roku, a także kilku filmów telewizyjnych, w tym Just by Chance, nagrodzonego Europa Award 2004. Rita Nunes przygotowuje obecnie swój kolejny film fabularny O melhor dos mundos (Najlepszy ze światów).

 

 

„Summer Survivors”

dostępny na arte.tv od 1 do 28 lutego br.

(LITWA, 2018, 91 MIN.)

REŻYSERIA: MARIJA KAVTARADZE

WYSTĘPUJĄ: INDRĖ PATKAUSKAITĖ, PAULIUS MARKEVIČIUS, GELMINĖ GLEMŽAITĖ

PRODUKCJA: M-FILMS, AFTERSCHOOL

SPRZEDAŻ MIĘDZYNARODOWA: HERETIC OUTREACH

 

Ambitna młoda psycholog podejmuje się przewiezienia dwojga pacjentów do nadmorskiego oddziału psychiatrycznego. Podczas gdy trójka bohaterów toczy swoje własne wewnętrzne walki, ich wspólna, nieprawdopodobna podróż zbliży ich do siebie. Mocna, słodko-gorzka historia. Marija Kavtaradze, urodzona w 1991 roku, jest reżyserką i scenarzystką mieszkającą w Wilnie. Summer Survivors to jej pierwszy film fabularny, którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Toronto w 2018 roku.

 

źródło: arte.tv

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.