Cyfryzacja gmin i sieć 5G szansą na rozwój regionów

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Fot. PAP/S. Leszczyński

Cyfryzacja gmin i sieć 5G szansą na rozwój regionów mzugaj pt., 04/15/2022 - 12:14

Warunkiem upowszechnienia nowych technologii w regionalnym ekosystemie jest m.in. odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna, podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych i przychylne nastawienie gmin do tych zmian. Dyskutowali o tym eksperci podczas panelu „Cyfrowa gmina - akcelerator nowego biznesu i szansa na rozwój”, który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach.

Prelegenci podkreślali, że wdrożenie nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, która zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na transfer danych i utrzyma większe obciążenie sieci, jest konieczne, aby nowe technologie mogły stać się stałymi elementami technologicznego ekosystemu w regionach.

„Jedną z dróg prowadzących do ucyfrowienia gmin jest sieć 5G. To najnowocześniejszy standard telefonii komórkowej, który jest już dostępny w Polsce. To początek ewolucji technologicznej, która w przyszłości pozwoli na znacznie szybsze przesyłanie danych i stabilniejsze łącze internetowe. 5G to lepsza prędkość internetu, ale także rozwój technologii wymagających niskich opóźnień w transmisji danych” - mówił Michał Ziółkowski, członek zarządu ds. techniki, PLAY Polska.

Udostępnianie częstotliwości dla operatorów sieci telekomunikacyjnych świadczących usługi publiczne, poprzedzane jest aukcją ogłaszaną przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Wyniki aukcji są podstawą do dokonania rezerwacji częstotliwości dla podmiotów, które spełniły warunki uczestnictwa i zaoferowały najwyższą cenę.

„Obecnie ucyfrowienie i możliwość skorzystania z e-usług stanowią ważny element rozwoju regionów. Jednak zawsze trzeba pamiętać o użytkowniku końcowym. Dlatego tak ważna jest wiedza i inwentaryzacja przestrzeni. Małe ośrodki często nie mają zasobów i środków na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych” - tłumaczył Jacek Oko, prezes UKE.

Według panelistów coraz więcej osób w Polsce korzysta z e-usług, m.in. z profilu zaufanego, który daje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Jest to nowoczesne i bardzo wygodne dla obywateli rozwiązanie.

Jednak aby móc skorzystać z wielu rozwiązań cyfrowych, potrzebne jest także posiadanie kompetencji cyfrowych na odpowiednio wysokim poziomie. Przydatna będzie tu nie tylko znajomość intuicyjnej obsługi np. laptopa, ale także umiejętność weryfikacji danych, krytycznej analizy treści oraz sprawdzenia źródła informacji, o czym mówiła Magdalena Biernat, członkini zarządu Centrum Cyfrowego.

„Przeprowadziliśmy niedawno badania, które wykazały właściwie brak kompetencji cyfrowych u dzieci i młodzieży w Polsce. 47 proc. ankietowanych ma jedynie na podstawowym poziomie. Średnia Unii Europejskiej w tym zakresie wynosi 57 proc. Wyniki badań wskazują też, że polska szkoła nie uczy krytycznego myślenia odnośnie internetu. Dlatego tak ważne jest określenie potrzeb, a następnie wdrożenie edukacji w zakresie kompetencji cyfrowych” - tłumaczyła Magdalena Biernat.

Z zaprezentowanymi wynikami badań nie zgodziła się Małgorzata Babelska, wicestarosta ze Starostwa Powiatowego w Kozienicach. „Sytuacja nie jest tak trudna, jak zostało to przedstawione. Profil zaufany jest coraz częściej wykorzystywany przez obywateli. Nastąpiło znaczne podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych kadry pedagogicznej. Nie brakuje nam też środków i specjalistów na rozwój cyfrowy samorządów. Potrzebujemy jednak dialogu i chęci współpracy oraz docierania z informacją różnymi kanałami” - podkreśliła Małgorzata Babelska.

Według ekspertów cyfryzacja regionów stwarza szansę na polepszenie jakości życia mieszkańców w zakresie zdrowia, rolnictwa, optymalizacji zużycia energii czy przemysłu. Ważne jest tu także pozytywne nastawienie poszczególnych gmin do procesu cyfryzacji, chęć przestawienia się na nowoczesne technologie i systematyczne podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych.

„Jesteśmy gotowi dodatkowo zwiększać tempo rozbudowy sieci. Już teraz dysponujemy blisko dziesięcioma tysiącami stacji, pokrywając 99 procent populacji. Nasze plany inwestycyjne obejmują budowę tysiąca stacji rocznie w kolejnych latach” - powiedział Michał Ziółkowski, odnosząc się do pytań o konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury na terenie całego kraju.

„Skuteczna cyfryzacja i wdrożenie nowoczesnej infrastruktury będą możliwe, gdy zaistnieje dialog ze społecznością, którego efektem będą inwestycje i ułatwienia dla obywateli” - powiedział Jacek Oko na koniec dyskusji.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

2022-05-26

Jedna ludzkość, jedna planeta – w pokoju

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

2022-05-26

PGE publikuje Raport Sponsoringowy za 2021 rok

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

2022-05-26

CBA/ ZatrzymanI w związku z „produkcją” faktur. Śledztwo dotyczy wystawienia faktur na ponad 80 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne cztery osoby, którym ogłoszono zarzuty dotyczące używania fikcyjnych faktur VAT na kwotę ponad 12 mln zł.
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki.
Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

2022-05-25

Rzeszów/ Magazyn broni zlikwidowany

Rzeszowscy policjanci CBŚP przejęli 7 karabinów maszynowych, blisko tysiąc sztuk amunicji oraz kilka istotnych elementów broni. To już drugie uderzenie w międzynarodową grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, której członkowie zajmowali się przemytem broni do Szwecji. Łącznie w śledztwie nadzorowanym przez podkarpacki pion PZ PK występuje 4 podejrzanych, a po stronie szwedzkiej 3 podejrzanych.
UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

2022-05-25

UCIEKŁA PRZED WOJNĄ. PADŁA OFIARĄ SPOOFINGU

33-letnia obywatelka Ukrainy została oszukana metodą na tzw. spoofing telefoniczny. Sprawcy mówiący po rosyjsku wykorzystali numer telefonu infolinii banku, aby przekonać ją do wypłaty środków z konta. W konsekwencji kobieta straciła 1 tysiąc złotych. Wyszkowscy policjanci apelują do uchodźców o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z rzekomymi konsultantami. Nie dajcie się zaskoczyć przestępcom - przeczytajcie, na czym polega spoofing.
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów. 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski.
UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

2022-05-25

UNICEF alarmuje: nawet w najbogatszym państwach dzieci wychowują się w środowisku, które może zagrażać ich zdrowiu, życiu i przyszłości

Na 39 badanych krajów UE i OECD, Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia, podaje UNICEF w najnowszym raporcie. Raport został opracowany przez Centrum Badawcze UNICEF - Innocenti we Florencji.
Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

2022-05-25

Paliwo będzie jeszcze droższe w wakacje? Eksperci z Yanosika komentują

Obecne ceny na stacjach paliw porażają. Litr paliwa przekroczył próg 7 zł, w niektórych miejscach kosztuje nawet 7,50 zł. Mimo wprowadzenia ochronnych tarcz antyinflacyjnych, takie ceny paliw widzą kierowcy na stacjach. Ci, którzy planują wakacje w naszym kraju, już drżą na myśl o kolejnych podwyżkach, które będą wynikiem zakończenia okresu drugiej tarczy antyinflacyjnej. Jakie są prognozy? Eksperci z Yanosika komentują.
Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

2022-05-25

Prof. Jerzy Hausner i dr Vydas Dolinskas laureatami XXII I XXIII edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora