Cyfryzacja gmin i sieć 5G szansą na rozwój regionów

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Fot. PAP/S. Leszczyński

Cyfryzacja gmin i sieć 5G szansą na rozwój regionów mzugaj pt., 04/15/2022 - 12:14

Warunkiem upowszechnienia nowych technologii w regionalnym ekosystemie jest m.in. odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna, podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych i przychylne nastawienie gmin do tych zmian. Dyskutowali o tym eksperci podczas panelu „Cyfrowa gmina - akcelerator nowego biznesu i szansa na rozwój”, który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach.

Prelegenci podkreślali, że wdrożenie nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, która zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na transfer danych i utrzyma większe obciążenie sieci, jest konieczne, aby nowe technologie mogły stać się stałymi elementami technologicznego ekosystemu w regionach.

„Jedną z dróg prowadzących do ucyfrowienia gmin jest sieć 5G. To najnowocześniejszy standard telefonii komórkowej, który jest już dostępny w Polsce. To początek ewolucji technologicznej, która w przyszłości pozwoli na znacznie szybsze przesyłanie danych i stabilniejsze łącze internetowe. 5G to lepsza prędkość internetu, ale także rozwój technologii wymagających niskich opóźnień w transmisji danych” - mówił Michał Ziółkowski, członek zarządu ds. techniki, PLAY Polska.

Udostępnianie częstotliwości dla operatorów sieci telekomunikacyjnych świadczących usługi publiczne, poprzedzane jest aukcją ogłaszaną przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Wyniki aukcji są podstawą do dokonania rezerwacji częstotliwości dla podmiotów, które spełniły warunki uczestnictwa i zaoferowały najwyższą cenę.

„Obecnie ucyfrowienie i możliwość skorzystania z e-usług stanowią ważny element rozwoju regionów. Jednak zawsze trzeba pamiętać o użytkowniku końcowym. Dlatego tak ważna jest wiedza i inwentaryzacja przestrzeni. Małe ośrodki często nie mają zasobów i środków na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych” - tłumaczył Jacek Oko, prezes UKE.

Według panelistów coraz więcej osób w Polsce korzysta z e-usług, m.in. z profilu zaufanego, który daje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Jest to nowoczesne i bardzo wygodne dla obywateli rozwiązanie.

Jednak aby móc skorzystać z wielu rozwiązań cyfrowych, potrzebne jest także posiadanie kompetencji cyfrowych na odpowiednio wysokim poziomie. Przydatna będzie tu nie tylko znajomość intuicyjnej obsługi np. laptopa, ale także umiejętność weryfikacji danych, krytycznej analizy treści oraz sprawdzenia źródła informacji, o czym mówiła Magdalena Biernat, członkini zarządu Centrum Cyfrowego.

„Przeprowadziliśmy niedawno badania, które wykazały właściwie brak kompetencji cyfrowych u dzieci i młodzieży w Polsce. 47 proc. ankietowanych ma jedynie na podstawowym poziomie. Średnia Unii Europejskiej w tym zakresie wynosi 57 proc. Wyniki badań wskazują też, że polska szkoła nie uczy krytycznego myślenia odnośnie internetu. Dlatego tak ważne jest określenie potrzeb, a następnie wdrożenie edukacji w zakresie kompetencji cyfrowych” - tłumaczyła Magdalena Biernat.

Z zaprezentowanymi wynikami badań nie zgodziła się Małgorzata Babelska, wicestarosta ze Starostwa Powiatowego w Kozienicach. „Sytuacja nie jest tak trudna, jak zostało to przedstawione. Profil zaufany jest coraz częściej wykorzystywany przez obywateli. Nastąpiło znaczne podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych kadry pedagogicznej. Nie brakuje nam też środków i specjalistów na rozwój cyfrowy samorządów. Potrzebujemy jednak dialogu i chęci współpracy oraz docierania z informacją różnymi kanałami” - podkreśliła Małgorzata Babelska.

Według ekspertów cyfryzacja regionów stwarza szansę na polepszenie jakości życia mieszkańców w zakresie zdrowia, rolnictwa, optymalizacji zużycia energii czy przemysłu. Ważne jest tu także pozytywne nastawienie poszczególnych gmin do procesu cyfryzacji, chęć przestawienia się na nowoczesne technologie i systematyczne podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych.

„Jesteśmy gotowi dodatkowo zwiększać tempo rozbudowy sieci. Już teraz dysponujemy blisko dziesięcioma tysiącami stacji, pokrywając 99 procent populacji. Nasze plany inwestycyjne obejmują budowę tysiąca stacji rocznie w kolejnych latach” - powiedział Michał Ziółkowski, odnosząc się do pytań o konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury na terenie całego kraju.

„Skuteczna cyfryzacja i wdrożenie nowoczesnej infrastruktury będą możliwe, gdy zaistnieje dialog ze społecznością, którego efektem będą inwestycje i ułatwienia dla obywateli” - powiedział Jacek Oko na koniec dyskusji.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kierowco uważaj na rowerzystów!

2023-04-13

Kierowco uważaj na rowerzystów!

Sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczął. Coraz więcej amatorów jazdy na jednośladzie pojawia się na drogach, dlatego przypominamy kierowcom, jak powinni się zachowywać w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

2023-04-12

Dla pacjentów tanio nie zawsze znaczy lepiej

Projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych wprowadza zapis, który daje Ministrowi Zdrowia możliwość ustalania cen na wyroby medyczne stosowane w ramach świadczenia gwarantowanego. Zdaniem lekarzy i pacjentów ograniczenie swobody wyboru wyrobów medycznych ograniczy dostęp do innowacyjnych technologii, a tym samym pogorszy bezpieczeństwo pacjentów.
Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

2023-04-12

Polscy przetwórcy i producenci mleka chcą zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko

Sektor produkcji i przetwórstwa mleka – podobnie jak całe rolnictwo – stoi przed wyzwaniami wynikającymi ze zrównoważonego rozwoju i koniecznością redukowania swojego wpływu na środowisko. To nie tylko efekt wymogów stawianych przez Europejski Zielony Ład, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Dlatego organizacje branżowe zawiązały porozumienie, którego celem ma być wypracowanie standardów produkcji mleka łączących cele ekonomiczne i jakościowe z wymogami środowiskowymi i dbałością o etyczną stronę prowadzenia biznesu. – Chcemy zrobić coś konkretnego, pozytywnego, aby mleczarstwo i hodowla bydła mogły się przyczynić do ograniczania wpływu rolnictwa na środowisko – mówi Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. 
Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

2023-04-11

Przemoc wobec kobiet w ciąży ma więcej konsekwencji niż myślimy

Niestety, przemoc domowa względem kobiet to wcale nie rzadkość. Może przybierać różną postać - od agresji fizycznej, przez seksualną, po dręczenie psychiczne. Jeśli poddana jest jej kobieta w ciąży, konsekwencje dotyczą nie tylko jej, ale i rozwijającego się zarodka i płodu. A szkodliwa jest wszelka przemoc: i ta fizyczna, i psychiczna, i seksualna, i ekonomiczna. Dowiedz się więcej.
Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

2023-04-11

Kultura jazdy samochodem – co trzeba wiedzieć?

Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

2023-04-10

Pracodawcy z nowymi licznymi obowiązkami dotyczącymi pracy zdalnej

Polacy polubili pracę zdalną. Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, ponad 41 proc. pracowników w wieku 34–44 lata twierdzi, że praca wykonywana z domu ułatwia im funkcjonowanie. Blisko 39 proc. badanych Polaków przyznaje, że ułatwia ona bycie pracującym rodzicem. Wchodzące właśnie w życie zmiany w Kodeksie pracy uregulują kwestię pracy zdalnej, wprowadzając jednocześnie szereg obowiązków po stronie pracodawcy i pracownika.
Nie wystarczy odpowiednie menu

2023-04-10

Nie wystarczy odpowiednie menu

Zjedzenie dosłownie szczypty mąki żytniej czy pszennej wystarczy, by osoba cierpiąca na celiakię doznała przykrych dolegliwości. Jeśli przy wielkanocnym stole ma zasiąść gość, który musi być na diecie bezglutenowej, warto wiedzieć, że ważne jest nie tylko skomponowanie menu bez glutenu, ale i zadbanie, by potrawy z niego nie sąsiadowały bezpośrednio z tymi z glutenem. Dowiedz się więcej.
Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

2023-04-04

Polacy częściej szukają wakacji poza sezonem

Im więcej informacji o recesji i inflacji, tym większe zainteresowanie podróżami zagranicznymi – taki przewrotny wniosek można wysnuć z raportu Polskiej Izby Turystyki i multiagentów: Wakacje.pl, Travelplanet.pl i Fly.pl. Z analizy rezerwacji w sezonie zimowym wynika, że popyt na wyjazdy nie osłabł nawet mimo wzrostu kosztów podróżowania, który oscyluje wokół stopy inflacji. Eksperci oceniają, że w kolejnych miesiącach także nie spodziewają się spowolnienia w sprzedaży, co najwyżej Polacy częściej będą szukać atrakcyjnych cenowo okazji poza sezonem.
Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

2023-04-03

Czy kryzys gospodarczy odbił się na polskim rynku pracy?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące bezrobocia w 2022 roku. Wskaźnik stopy bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniósł 5,2% (wobec 5,4% w grudniu 2021 r.). Kryzys gospodarczy wywarł jednak znaczący wpływ na nastroje panujące wśród pracowników. Ponadto jego konsekwencje mogą mocno dać się we znaki Polakom w 2023 roku. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy?
Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

2023-04-02

Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż na fali wzrostowej

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prądu. Coraz większym problemem jest jednak niewystarczająca przepustowość krajowych sieci elektroenergetycznych, a w efekcie – rosnąca liczba decyzji odmownych dotyczących przyłączenia do nich instalacji PV.